Antalya
12.11.2020
A
ARŞİV , EKONOMİ
Çiçek sektöründe karantina korkusu
Çiçek sektöründe  karantina korkusu

 Kesme çiçek sektörü temsilcileri, Avrupa ülkelerinin karantina ilan etmeleri sonucu ihracatta 30 milyon dolar zarar edilebileceğini, 150 milyon dal karanfilin çöpe gidebileceğini belirtti.

 

Kesme çiçek sektörünün başkenti Antalya'dan her yıl milyonlarca dal çiçek dünyanın farklı noktalarına ihraç ediliyor. Koronavirüs süreciyle birlikte bir süre duran çiçek ihracatı, haziran ayıyla birlikte tekrar hareketlendi. Diğer ülkelerin ekim yapmaması nedeniyle üreticiler talebe yetişemez oldu. Üretici zarar ettiği süreci hızla kapatıp, yıl sonu hedeflerine yaklaştı. Kesme çiçek ihracatının pik yaptığı dönem olan ve her yıl Avrupa'ya milyonlarca dal çiçeğin ihraç edildiği Noel için bu yıl gergin bekleyiş hakim oldu.

İNGİLTERE EN ÖNEMLİ PAZAR

Sezona umutla başladıklarını, ancak kısıtlamalardan dolayı endişe duyduklarını belirten Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Kesme Çiçek İhracatçı Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, “İlk olarak Fransa sınırlarını kapattı. Şu anda Fransa'ya gıda dışında hiçbir ürünün girişine müsaade etmiyorlar. Fransa'ya da özellikle bizim Hollanda'ya gönderdiğimiz çiçeklerin satışı oluyordu. Bununla birlikte İngiltere de 5 Kasım itibarıyla 1 aylık karantina süreci başlattı. İngiltere en önemli pazarımızdı. Şu an için oraya Türkiye'den ve Hollanda üzerinden satışımız devam ediyor ama insanlar dışarı çıkmadığı ve sosyal aktiviteler azaldığı için orada da bir azalma söz konusu. İsviçre ve Avusturya'nın da böyle kararlar alması bekleniyor. Pandeminin olumsuz yönde ilerlemesi bizleri endişeye sevk ediyor" dedi.

 

KAYBIMIZ BÜYÜK OLACAK

Mart ayında yaşanan krizin tekrarlanacağı endişesi duyduklarını söyleyen Yılmaz, “Sektörümüz için en önemli dönemdeyiz, yılbaşı sevkiyatları bu ayda başlıyordu. Böyle giderse mart ayında yaşadığımız krizi tekrar yaşayacağız diye endişemiz var. Kapılar kapanırsa veya bu ülkelere satışımız azalırsa sektör ciddi etkilenir. En az bu yıl için 20-30 milyon dolar kayıp olacağını düşünüyoruz. İtalya, İspanya, Kenya gibi ülkelerin yaşadığı sıkıntılardan dolayı talepler bize yönelmişti. Bu olumsuzluk devam eder veya düşündüğümüzden daha büyük boyuta gelirse 150 milyon dallık kaybımız olacak. Bu miktardaki çiçeği iç pazarda değerlendirme şansımız yok. Eğer olumsuzluk devam ederse bu çiçekler çöp olacak ya da iç pazarda çöp fiyatına satmak zorunda kalacağız" dedi.

 

BEKLENTİ 100 MİLYON DALDI

Kesme çiçek üreticisi Mustafa Dokuyucu, geçen sene 70 milyon dal karanfil ihracatı yaptıklarını söyledi. Dokuyucu, “Ağırlıklı olarak kesme çiçek ihracatı yapıyoruz. Covid-19'la birlikte oluşan belirsizlikle birlikte ihracatımız durma noktasına geldi. Ancak karanfil Avrupa'da tercih edilen bir çiçek olduğu için 1-2 haftalık sıkıntılı periyottan sonra tekrar ihracata kaldığımız yerden devam ettik. Geçen sene 70 milyon dala yakın karanfil ihracatı yaptık. Bu seneki beklentimiz 100 milyondu ancak yine 70 milyon civarlarında kalacak gibi duruyor. İngiltere'de kısıtlamanın olması doğal olarak ihracatımızı azaltıyor" diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: