Antalya
12.11.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA , SAĞLIK
Hıfzısıhha’yı niye kapattınız?
Hıfzısıhha’yı niye kapattınız?

İYİ Partili Bahşi, 2011 yılında kapatılan ve pandemi ile birlikte önemi bir kez daha anlaşılan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi ile ilgili soru önergesi verdi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Coronavirüs salgınından korunmanın yolunun, aşının bir an önce üretilmesinden geçtiğini hatırlatan Bahşi, “Bu salgın, donanımlı, tedavi edici kurumların ve hizmetlerin yanında gelişmiş teşhis ve güvenilir biyolojik ürünlerin üretilmesi için büyük ve köklü kurumlara ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Ancak halkın sağlığının korunması amacıyla, temel laboratuvar hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli olan olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi 2011 yılında kapatılmıştır” dedi.

BAHŞİ’NİN SORULARI

1-Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezinin kapatılmasından sonra, üretimi yapılamayan sağlık ürünlerini ülkemizde üreten başka bir kurum var mıdır?

2-Covid-19 salgınıyla mücadele noktasında aşı geliştirme çalışmaları hangi aşamadadır?

3-Bu yıl için 1 milyon 350 bin grip aşısının tedarik edildiği söylenmektedir. Ülkemizin ihtiyacı olan grip aşısı kaç dozdur?

4-1 milyonda fazla riskli sağlık çalışanımızın olduğu, 9 milyon civarında 65 yaş üstü yaşlımız olduğu bir yerde neden bu kadar az aşı tedarik edilmiştir?

5-Almanya ve İngiltere 30 milyon doz, İran 7,5 milyon doz grip aşısı anlaşması yapmışken Türkiye neden 1,3 milyon doz tedarik etmiştir?

6-Aşıyı ithal ettiğimiz bu dönemde Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezini tekrar açmayı düşünüyor musunuz?”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: