Antalya
10.11.2020
A
GÜNDEM , YAŞAM
Antalya’da 10 bin 246 riskli bina yıkıldı
Antalya’da 10 bin 246 riskli bina yıkıldı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay , Antalya’da 2013 yılından bu yana sürdürülen denetimler kapsamında riskli olduğu tespit edilen 10 bin 246 binanın güvenli bir şekilde yıkıldığını açıkladı.

Antalya’da yaşadıkları binaların riskli olduğunu düşünen vatandaşlar, alanında uzman mühendislere giderek binalarının sağlıklı olup olmadığını incelettiriyor. Yapılan tespitler sonucunda riskli olduğu tespit edilen yapılar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildiriliyor. Müdürlük yetkilileri ise raporları tek tek inceleyerek, eksik ve yanlış hususların olup olmadığını kontrol ediyor.

 

10 BİNDEN FAZLA BAŞVURU YAPILDI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, “Riskli bina konusunda müdürlüğümüze başvuranların sayısı ise 10 bini geçti. Antalya’da 7 yıl içerisinde toplamda 10 bin 688 riskli bina tespit edildi. Tespit edilen binaların içinden 10 bin 246’sının güvenli bir şekilde yıkımı gerçekleştirildi. Yıkılan yapıların yerine ise kentsel dönüşüm kapsamında daha güvenli binalar yapılmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.   

KEPEZ’DE 3 MAHALLE TAKİP ALTINDA

Riskli yapıların fazla olduğu alanlarda gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Altınay,  "Kepez ilçesindeki Santral, Güneş ve Gülveren mahalleleri ve Alanya’daki Cumhuriyet Mahallesi bakanlık tarafından takip ediliyor. Örneğin yaklaşık 3 bin 500 yapı Santral Mahallesi'ndeydi. 5 bine yakın yapının yıkımını da riskli alanlarda gerçekleştirdik. Riskli binalar sırasıyla Kepez’de, Muratpaşa’da, Manavgat’ta, Alanya’daydı. Kepez’de bazı gecekondular riskli durumdaydı. Onları tespit ettik, yıkım çalışmaları kontrollü olarak gerçekleştirildi” dedi.

 

ANTALYA 4'ÜNCÜ SIRADA

İllere göre riskli bina tespit konusunda Antalya’nın 4. sırada yer aldığını belirten Altınay, evleri yıkılan vatandaşları da mağdur etmediklerini söyledi. Altınay, “7 yılda vatandaşa yapılan toplam kira yardımı 168 milyon 857 bin 945 TL’dir. Sadece bu sene 15 milyon 168 bin yardım yaptık. Yapı sahiplerine 18 ay boyunca 1085 TL, kiracıysa ise 2 ay maddi yardım yapıyoruz. Amaç, vatandaşın riskli yapılarını yıkması” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: