Antalya
10.11.2020
A
GENEL , EKONOMİ , POLİTİKA
Bu bütçe tarımı kurtarmaz
Bu bütçe tarımı kurtarmaz

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Tarım Bakanlığı bütçesini eleştiren CHP Milletvekili Aydın Özer, “Dolar kuru yüzde 76 artmışken, çiftçiye verilen destek çok az. Girdilerini Dolar ile temin eden çiftçi, bu şartlarda üretemez” dedi

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek kabul edilen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesine ilişkin yaptığı değerlendirmede bu yılki desteklemelerin Bakanın söylediği gibi muazzam olmadığını dile getirdi.

 

BAKAN’IN SÖZLERİNE ELEŞTİRİ

Bakan Bekir Pakdemirli’nin, görüşmelerin başında yaptığı sunuşta son iki yıla ait pek çok rakam verdiğini belirten Özer, “Sayın Bakan tarımsal hâsılamızın yüzde 47, tarımın gayrisafi yurtiçi hâsılaya katkısının yüzde 13,4, tarımsal dış ticaretimizin de 5 kat arttığını söyledi.  Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle verilen desteklerde de muazzam bir artış sağlandığını belirtti. Bakan’a göre uçan tarım sektörünün durumu ise içler acısı. 2018'deki dolar kuru ortalama 4,82 iken, bu yılın ortalaması 6,88. Son iki yılda dolardaki artış ortalama yüzde 42 olmuş. Bugünkü 8,50’lik kuru temel alırsak dolardaki artış yüzde 76'yi buldu” dedi.

 

56 MİLYAR TL DESTEK OLMALI

Özer, “2021 Yılı Merkezi Bütçesinde Tarım ve Orman Bakanlığına 51,5 Milyar TL ayrılmış, geçen yıl bu miktar 40,3 Milyar TL idi. Demek ki 11 milyar liralık bir artış uygun görülmüş. 11 milyar liralık artışın 9 milyar lirası program dışı giderler kalemine ayrılmış. Yani, tarım bütçesinde toplam artışın 9 milyar lirası program dışı giderlere, sadece 2 milyar lira kadarı program dâhilindeki giderlere ayrılmış. Bakan Pakdemirli, 2020 yılında 22 Milyar Lira olan destek ödemesini, 2021 yılında 23 Milyar Liraya çıkardıklarını açıkladı. Yani, muazzam dedikleri artış sadece 1 Milyar lira. Oysa Tarım Kanunu 21. Maddeye göre; tarımsal desteklemeye bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hâsılanın yüzde 1’inden az olamaz. Bu yılın gayrisafi milli hâsılası 5 trilyon 644 milyar lira tahmin edildiğine göre, verilecek destekleme en az 56 milyar lira olmalıdır. Oysa 2021 yılı için verilecek destekleme 23 Milyar Lira” ifadelerini kullandı.

 

ÇİFTÇİNİN DURUMU ORTADA

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 2 milyon 100 bin çiftçinin sadece bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifine olan borcunun 135 Milyar TL olduğuna işaret eden Aydın Özer, şunları söyledi: “Piyasaya olan borçları da hesaba katıldığında bu borç en az 170 milyar TL’yi buluyor. Ama ne bir yapılandırma, ne faizsiz ödeme kolaylığı var. Hepsi ithal edilen ve döviz kurunun artışından doğrudan etkilen mazot, gübre, zirai ilaç ve tohum gibi girdiler üreticinin belini büküyor. Elektrik ve su borçlarını ödeyemeyen çiftçinin tarlasına haciz geliyor. Bunlar kronik hale gelmiş sorunlar ve maalesef 2021 yılı bütçesi bu sorunlara çözüm olacakmış gibi görünmüyor”.

 

ÜRETİCİ KÜSTÜRÜLMEMELİ

Türkiye’nin nüfusunun giderek arttığını ve tarımsal üretimin de artmasının keyfiyet değil zorunluluk olduğunu belirten Özer, “Üretimin artması için üreticiyi güçlendirmek, motive etmek, desteklemek birinci koşuldur. Üretimi yapılan değil, üretimi yapılmayan ürünleri ithal ederek yerli üreticiyi küstürmemek akla yakın olandır. ‘Ürettiğimiz tüketicimize yetiyor, işlemek için hammadde ithal etmeyelim de işletmeler boş mu kalsın’ mantığıyla hareket etmek yerine daha çok üretmek vicdani olandır. Umarız çiftçimiz asıl olanın kendisi olduğunu daha yüksek sesle dile getirir, birlik olup duymayanlara sesini duyurur. Neticede çiftçi mutlu olmazsa, bu ülke de mutlu olamaz” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: