Antalya
Yayın Tarihi : 10.11.202015:12
Güncelleme Tarihi : 10.11.202015:15
A
GÜNDEM , YAŞAM
“Atatürk öldüğünde 2 gün kendime gelemedim"
“Atatürk öldüğünde 2 gün kendime gelemedim"

Alanya ilçesinde yaşayan Cumhuriyet ile yaşıt Emsal Yeşilgöz (97), Burdur'da ilkokulu okuduğu 1930 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün okulu ziyaretinde yaşananları anlattı.

Burdur'da 1923 yılında dünyaya gelen Emsal Yeşilgöz, ilkokul çağındayken 1930 yılında Burdur'a gelen Mustafa Kemal Atatürk'ü görme fırsatı bulan ender insanlar arasında yer aldı. O dönem okuduğu ilkokula gelen Atatürk'ün burada kahvaltı yaptığını ve kendileriyle sohbet ettiğini söyleyen Emsal Yeşilgöz, yaşadıklarını  anlattı. Şimdi ailesiyle Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan Emsal Yeşilgöz, Atatürk'ü gördüğü günleri yad ederken ve Atatürk'ten bahsederken gözlerinin içi parladı.

 

EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİRDİ

Atatürk'ün eğitime çok önem verdiğini ve kendilerine öğütlerde bulunduğunu kaydeden Emsal Yeşilgöz, "'Yavrularım' dedi, 'Okuyorsunuz. Siz öğretmen olacaksınız. Bu milletin iyi öğretmenlere ihtiyacı var. En önemlisi öğretmendir' dedi. Atatürk'ün kendisi için ölmediğini söyleyen Emsal Yeşilgöz, 10 Kasım 1938'de hayatını kaybettiğini öğrendiğinde bayıldığını ve 2 gün kendine gelemediğini anlattı. Emsal Yeşilgöz, "Ben o gün bayılmışım, hiç kendime gelemedim. Hastaneye götürdüler. 2 gün sonra kendime geldim ve Atatürk için mevlit okuttuk. 40'ı çıktı o zaman da mevlit okuttuk" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: