Antalya
08.11.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL , YAŞAM
21 daireli bina dökülüyor
21 daireli bina dökülüyor

Antalya’da 2 bloklu 21 daireli bir sitenin bazı bölümlerinde meydana gelen çatlak ve çökmeler bina sakinlerini korkuttu. Evlerinde korkarak kaldıklarını söyleyen daire sakinleri ekiplerin binaya gelip inceleme yapmasını bekliyor.  

 

İzmir’de meydana gelen depremin ardından Muratpaşa ilçesi Kızıltoprak Mahallesi'nde yaklaşık 80 kişinin yaşadığı 2 bloklu 21 dairelik sitede son 5 yıldır belirli bölgelerinde çatlak ve çökmeler meydana geldi. Özellikle binanın birinci kat dairelerinin tabanında duvarında çatlak, duvarda ise ayrılmalar oluştu. Bir dairenin yatak odasının duvarında oluşan çatlakları vatandaşların peçete ile kapattığı, bazılarının ise açılan yerlere tadilat yaptırdığı görüldü. Oluşan çatlaklara parmakları dahi giren site sakinleri binanın yıkılmadan yetkililerin gelip inceleme yapmasını istedi.

 

ANALİZDE PROJE HATASI ÇIKTI

 Yönetici Serkan Uğur Yüksel, iki bloktan oluşan sitenin 10 yıllık olduğunu ve 5 yıldan buyana ise belirli noktalarda çökme ve çatlaklıklar oluşmaya başladı. Yaklaşık 80 kişinin oturduğu binanın belirli bölümleri ve bazı dairelerdeki çatlakların son 2 yılda artmaya başladığını dile getiren Yüksel, “İzmir depreminden sonra bina sakinleri daha çok şikayette bulunmaya başladı.  Binanın durumuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Muratpaşa Belediyesine başvurular yaptık. Risk analizi yapılması söyleniyor. 2 büyük firmaya analiz yaptırdık bize proje hatasının olduğunu, bu hatadan dolayı binanın çöktüğünü ve çatlaklar oluşturduğunu söylediler.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: