Antalya
06.11.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA , YAŞAM
Gazipaşa su için tek vücut oldu
Gazipaşa su için tek vücut oldu

Gazipaşa’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Sugözü havzasının bir şirkete usulsüz olarak verildiğini belirten Belediye Başkanı Yılmaz ve 4 partinin ilçe başkanı, ortak bir açıklama yaparak, “Sugözu su kaynağı Gazipaşa’nındır” dedi.

 

Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, CHP İlçe Başkanı Ömer Güven, AK Parti İlçe Başkanı Ali Doğan, İYİ Parti İlçe Başkanı Osman Nuri Yılmaz ve MHP İlçe Başkanı Numan Terzi, ortak bir açıklama yaparak ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sugözü içme suyu kaynağının,  Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerekirken, usulsüz bir şekilde Hüseyin Ayan A.Ş.’ye devredildiğini belirtti.

“DEVİR İŞLEMİ USULSÜZ YAPILDI”

Ortak açıklamada söz konusu yasa ile ASAT’ın işletmesi gereken Sugözü suyu kaynağının, ASAT Genel Müdürlüğüne devredilmesi gereken tüm hak ve hisselerinin usulsüz bir şekilde tek ortaklı Hüseyin Ayan A.Ş.ne devredildiği iddia edildi. Açıklamada;  “Bu devir işlemi tamamen usulsüz ve mevzuata aykırı bir şekilde yapılmıştır. ASAT Genel Müdürlüğü’nün itirazı üzerine kaynağın bulunduğu ilgili parsellerin tapusu kurum adına tescillenmiş olup mülkiyeti ASAT Genel Müdürlüğündedir. Fakat Sugözü, Çamlıca, Karatepe, Şahinler Köy tüzel kişilikleri tarafından kurulan HES Birliğinin ve GÜÇBİR A.Ş.nin hisselerinin hiçbir bedel ödenmeden usulsüz bir şekilde Hüseyin Ayan A.Ş.ne devredildiği ve kurumumuza devrin yapılmadığı görülmüştür.6360 sayılı yasa ile suyun kullanım hakkı ASAT Genel Müdürlüğüne devredilmesi gerekmektedir” denildi.

 

MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Gazipaşa Belediyesi ile AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP ortak açıklamasında ayrıca “Hüseyin Ayan A.Ş.ne hurda niteliğinde, ekonomik ömrünü tamamlamış ve çalışmayan tesis için ASAT Genel Müdürlüğünün görüşü alınmadan, yasalara aykırı olarak EPDK tarafından ön lisans verildiği savunuldu. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Verilen lisans doğrultusunda kamulaştırma işlerine başlanmıştır. Önceki dönem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel döneminde ASAT Genel Müdürlüğü’nce her türlü itiraz yapılmış ve konu mahkemeye taşınmıştır. Yürütmeyi durdurma kararı aldırılmış ve dava süreci Danıştay’da ve ilgili yerel mahkemede devam etmektedir. Şimdiki Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek konunun takipçisidir”.

 

SU KAYNAĞI GAZİPAŞA’NINDIR

Şu anda bu suyla 17 mahalleye içme suyu verildiğini belirten Başkan Yılmaz ve ilçe başkanları, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu su 2050 yılına kadar ilçemizin su ihtiyacını karşılayacaktır. Aksi takdirde önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni kaynak arayışına girmek zorunda kalacağız. Hem bölgeye hem kaynağımıza sahip çıkacağız. Devlet Su İşlerinin ilgili yönetmeliğinde suyun kullanımında öncelik sırası; içme ve kullanma suyu, çevresel su ihtiyacı, tarımsal sulama ve su ürünleri yetiştiriciliği, enerji olarak belirtilmiştir. Enerji 4. Sırada gelmektedir. İlk öncelik içme suyudur. Bu konuyu siyaset üstü bir konu olarak görmekteyiz. Geç olmadan ilçemize ait bu hakkı almak için biz siyasi parti temsilcileri, her türlü mücadelenin içinde olacağız. Bir vatandaşın siyasi ve ticari olarak yaptığı baskıyı hep birlikte bertaraf edeceğiz. Gazipaşa bizimdir, Sugözu su kaynağı Gazipaşa’nındır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: