Antalya
06.11.2020
A
ARŞİV , EKONOMİ
“Mülkiyet sorunu artık çözülsün”
“Mülkiyet sorunu artık çözülsün”

Tarım Bakanlığı 2021 bütçe görüşmelerinde Antalya çiftçisinin sorunlarını dile getiren CHP’li Aydın Özer, “30 yıldır bitmeyen davalar nedeni ile ÇKS kaydı yapılamayan arazilere tarım sigortası da yapılamıyor. Bu mülkiyet sorununu bir an önce çözmeliyiz” dedi

 

Kış mevsiminin gelmesi ile tarım sektöründe dolu, sel, hortum gibi doğal afet tedirginliği başladı. Her yıl yaşanan afetlerde milyonlarca liralık zarara uğrayan Antalya çiftçisinin sorunlarını Tarım Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmelerinde dile getiren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Türkiye örtü altı üretiminin yüzde 42’sini gerçekleştiren Antalya’da yaşanan sorunları dile getirdi.

AFETLERE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Antalya’da dönem dönem afetler yaşandığını belirten Özer, son olarak 19 Ekim’de yaşanan dolu felaketinde 2 bine yakın çiftçinin olumsuz etkilendiğini belirterek, “Yaklaşık 200 Milyon TL civarında zarar oluştu. TARSİM’e sigorta yaptırılabilen arazilerde sorun yok. Ancak mülkiyet sorunu nedeni ile TARSİM’e sigorta yaptıramayan üreticiler boşta kalıyor. Afetleri engelleme şansımız yok. Ancak çiftçimizi afet sonuna hazırlayabiliriz. TARSİM’de en büyük sorun mülkiyet sorunu ve bitmeyen davalar. Kumluca’da Hazine ile davalı 2100 dekar arazi var. Bu arazilerle ilgili davalar 30 yıldır sürüyor ve ne zaman biteceği belli değil. Araziler ne Hazine’ye tahsis edilebiliyor, ne de şahıslara. Bu nedenle Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yaptırılamıyor. ÇKS kaydı olmayan araziye de TARSİM sigortası yapılamıyor. Tarım Bakanlığı olarak bu mülkiyet sorununa çözüm bulmalıyız. Yasal mevzuatta değişiklik gerekiyorsa, onu da yapalım. Önemli olan bundan sonra bölgede yaşanabilecek felaketlere hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

ÇKS KANUNU DEĞİŞMELİ

Tapuda arazi varlığı ‘zeytinlik’ olup, zeytinlik vasfını yitiren alanlarda kurulan seraların, tapuda alan zeytinlik olduğu için ÇKS’ye kayıt olamadığını belirten Özer, “ÇKS Kanunu’nda ve yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, bu tip arazilerde yeniden tespit yapılmalıdır.  Yüzde 15’i geçmeyen bir TARSİM sigortalılığımız var. O nedenle mülkiyete bakılmazsızın, eğer arazinin üzerinde tesis varsa ÇKS kaydı yaptırabilmeliyiz. Antalya’daki seralar, Türkiye sera varlığının yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. 40 milyon metrekarelik cam seranın 30 milyon metrekaresi Antalya’da. Özellikle dolu felaketlerinde bu cam seralarda büyük hasarlar oluşuyor. Tarım Bakanlığı’nın destekleri ile bu seraların plastik seraya dönüştürülmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: