Antalya
06.11.2020
A
ARŞİV , EKONOMİ , GÜNCEL
Pazarcıların kura isyanı
Pazarcıların kura isyanı

Korkuteli ilçesinde pazarcı esnafı, yeni pazar yerinin kura çekimlerine usulsüz yapıldığı gerekçesiyle katılmadı. İddiaya göre; kura çekimini pazarcılar yerine belediye personeli gerçekleştirdi. 

İlçede halen kullanılmakta olan pazar yerinin Arasta Projesi içinde kalması ve güçlendirilmesi yönünde rapor bulunması nedeniyle taşınmasına karar verildi. Bunun üzerine Uzunoluk Mahallesi 1406. Sokak’ta bulunan 1067 ve 1061 adada yeni pazar yeri kullanıma hazır hale getirildi. 

Yeni pazar yeri için gerçekleştirilen kura çekimine, pazarcı esnafı katılmadı. Kuranın usulsüz olduğunu iddia eden esnaflar,  Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek'in gelerek kendileriyle görüşmesini istediler.  Görüşme olmayınca da durumu protesto ettiler. Yoğun protestolar karşısında emniyet güçleri pazarcı esnafını sakinleştirmeye çalıştı.

Pazarcı esnafı, “Biz geçmişte pazar yeri için 1 kilo altın verdik, 400 bin TL değerinde arsayı satarak yer aldık. Buranın yıkılması kanuna aykırı" diyerek, tepki gösterdi. Korkuteli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fahrettin Özbek, belediye görevlileriyle konuşarak çözüm yolu aradı.

MAHKEME KARARI BEKLENSİN

Şehir merkezinde bulunan ve imar planında pazar yeri olarak görülen mevcut pazarın korunmasını isteyen esnaflar, “ Belediye bizi, ilçe merkezinin dışında, imar planında yeşil alan olarak görünen ve çatısı dahi olmayan bir yere taşımak istiyor. Biz mevcut pazarın korunmasını istiyoruz” dediler. Bu konuda yürütmeyi durdurma davası açan pazarcı esnafı, mahkeme kararını verinceye beklenmesini ve taşınma işleminin durdurulmasını talep ettiler. 

Yoğun tepkiler sonunda Korkuteli Belediyesi ekipleri, kura çekimini belediye düğün salonuna aldı.  Kura çekimine hiçbir esnaf katılmayınca belediye ekipleri, kuraları kendileri çekti.

 

                     

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: