Antalya
05.11.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Uzay Ajansı 2 yıldır ne yapıyor?
Uzay Ajansı 2 yıldır ne yapıyor?

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, “Türkiye’nin 20 yıllık hayali diye kurdukları Türkiye Uzay Ajansı iki yıldır ne yapıyor, bilmiyoruz" dedi

 

Türkiye Uzay Ajansı'nın çalışmaları hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’nin 20 yıldan beri üzerinde çalıştığı Uzay Ajansı girişimi gecikmiş bir adım olarak 13 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kuruldu. Uzay ekonomisi artık yüz milyarlarca dolarla ölçülmektedir. Dünyada 40’a yakın ülkenin uzay ajansı bulunmaktadır. Rusya’nın ajansı 90 yıldan beri, ABD’ninki 62, Arjantin’inki 59 yıldan beri çalışmaktadır. Hali hazırda 12 ülke yörüngeye uydu fırlatma teknolojisine sahiptir. Bu ülkelerde sivil uzay programlarının bütçesi 42 milyar doları geçmiştir. Uzay sanayi artık laboratuvar uyduları, çöpçü uyduları, madencilik uydularını, avcı uyduları geliştirme aşamasındadır"

 

YÖNETİM KURULUNUN KRİTERİ NE?

 

CHP’li Budak önergede şu sorulara yanıt istedi: “Türkiye Uzay Ajansı, 13 Aralık 2018’deki kuruluşundan itibaren hangi faaliyetleri yürütmüştür? Ajans’ın Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır, hangi kriterlere göre seçilmiştir? Ajans, 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yazılı görevlerle ilgili ne tür çalışmalar yapmıştır? Kuruluşundan itibaren Ajans’ın giderleri ne kadardır, hangi kalemlerde harcama yapılmıştır? Kararnameyle hazırlanacağı öngörülen Milli Uzay Programı hangi aşamadadır? Programın ayrıntıları nelerdir? Türkiye Uzay Ajansı ulusal ve uluslararası hangi kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyona dönük çalışmalar yapmıştır, bunlardan sonuca ulaşanlar hangileridir? Türkiye’nin uzay hedeflerine katkıda bulunması amacıyla Uzay ve Havacılık Stratejileri İcra Kurulu, Uzay Uygulamaları Koordinasyon Komitesi oluşturulması, Uzay Teknolojileri İhtisas Bölgeleri kurulması düşünülmekte midir?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: