Antalya
05.11.2020
A
ARŞİV , YAŞAM
Sorun fayda değil binada!
Sorun fayda değil binada!

İzmir'de yaşanan deprem bir kez daha 'depreme hazır mıyız?' sorusunu akıllara getirdi. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, sorunun fay hattından değil güvensiz binalardan kaynaklandığı savunuldu. 

İnşaat Mühendisleri Antalya Şubesi'nde yapılan yazılı açıklamada Türkiye'nin, en etkin deprem kuşaklarının üzerinde yer aldığı vurgulandı. Depremden korunmanın yolunun bilim ve mühendislikten geçtiğini belirtken İMO açıklamasında alınması gereken önlemler sıralandı.

 

Açıklamada, "Anlaşılıyor ki; 1999 deprem yönetmeliği ve 2001 yılında İzmir ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu 19 ilde uygulanmaya başlayan yapı denetim sistemi, yapı kalitemizi belli bir seviyeye getirmiştir. Tabii ki aksayan yönlerini konuşuyoruz, tartışıyoruz ancak bu istatistiği görmezden gelemeyiz. Bilimin, mühendisliğin ve teknolojinin kullanıldığı, denetimin gerçekleştiği binalar ayaktadır. Yaşanacak depremde can kayıplarını azaltmak için yapılacak olan; fayları, zemin koşullarını veya depremle ilgili, mesnetsiz yer, zaman, şiddet tahminlerini tartışmak değildir"  denildi.

İMAR BARIŞI EN BÜYÜK SORUN

İMO açıklamada depreme yönelik alınacak önlemler şu şekilde sıralandı:

1-İmar Barışı adıyla çıkarılan yasayla, tümüyle kaçak olarak yapılan yapıların deprem güvenlikleri yapı sahiplerinin beyanına bırakılmıştır. Kaçak olarak yapılan yapıların deprem güvenlikleri yoktur. İmar barışından yararlanmış tüm yapıların deprem tahkikleri yapılmalıdır.

2-Projeli ve projesi zamanının deprem yönetmeliklerine uygun olarak yapılan ve ruhsatlandırılan yapıların zaman içerisinde yıprandıklarını biliyoruz… Zamanla yapılarda kullanılan donatılar (çelik) paslanabilir ve betonun taşıma gücü zayıflayabilir… Bu tür yapılar incelenmeli, gerekiyorsa onarım ve güçlendirme projeleri yapılarak depremde yıkılmayacak şekilde güçlendirilmelidir.

3-Ayrıca mevcut yapı incelemeleri, periyodik yapı muayenesi olarak yasal zorunluluk haline getirilerek, yaşanacak orta üzeri depremlerde can kaybının yaşanabileceği muhtemel binalar tespit edilmelidir.

4-Kentsel dönüşüm yapı stokunun iyileştirilmesi için kullanılmalıdır. Yerel yönetimlerin daha fazla desteğiyle vatandaş, ada/pafta/mahalle bazında Kentsel Dönüşüme teşvik edilmelidir.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: