Antalya
04.11.2020
A
GÜNCEL , ÇEVRE , DOSYA , GÜNCEL , YAŞAM
Yağma Hasan’ın böreği
Yağma Hasan’ın böreği

Konyaaltı sahilinde işgalin ardı arkası kesilmiyor. Bir işletmeci sahili masa ve sandalyelerle restorana çevirirken, bir diğeri tuvaletin altını plaj yaptı. Sahilin en sonundaki büfe işletmecisinin işgal ettiği devasa alanı hem telle çevirmesi hem de astığı afişle bu alana belediye süsü vermesi ise ‘pes’ dedirtti  

 ENGİN KORKMAZ / ÖZEL HABER 

Antalya’nın dünyaca ünlü 6 kilometrelik Konyaaltı plajında işgalin ardı arkası kesilmiyor. Yaz sezonunun sona ermesini fırsat bilen işletmeciler sahile yayıldıkça yayıldı. Bilindiği üzere Varyant’tan Boğaçayı’na kadar olan kısmı işleten Alkoçlar ile Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan hukuk savaşını Alkoçlar kazanmıştı.  Boğaçayı’ndan limana kadar devam eden sahil bandındaki plajların denetimini ise Milli Emlak Müdürlüğü yapıyor. Fakat bu bölgelerde yaşanan sahil işgali ‘bu kadar da olmaz’ dedirtiyor.  Daha önce loca, saksı, platform koymaları kısmen yasaklanan işletmeler sezonun sonuna gelinmesi ve denetimsizliği adeta fırsata çeviriyor!

 

SAHİL RESTORONA DÖNDÜ!
Cemil Plajda ismiyle hizmet veren işletme, denize kadar yaydığı şezlong-şemsiyelerle halka kullanım alanı bırakmazken, akşamları da denize sıfır attığı masa sandalyelerle adeta sahili restorana çeviriyor. Halkın şaşkın bakışları arasında sahili masa sandalyeyle donatan Cemil Plajda çalışanları, halkın o bölgeden geçmesini de engelliyor.  Cemil Plajda işletmesinin cadde üzerindeki işgali de artık işgal boyutunu aşmış durumda.  


ÜSTÜ TUVALET ALTI KAFE
İşgalde sınır tanımayan bir diğer işletme ise The Big Stop.  Sahil yolunda caddenin diğer tarafında havuzlu kafe işletmesi olarak görülen The Big Stop, aynı zamanda caddenin sahil kısmındaki Büyükşehir Belediyesi’ne ait tuvaletin altında plaj işletmeciliği yapıyor! Üstü tuvalet olan The Big Stop’a ait plaj işletmesinde her türlü yiyecek ve içecek servis ediliyor. The Big Stop da Cemil Plajda gibi akşamları sahile masa sandalye atıyor. Ücret karşılığı doğum günü, nişan gibi özel kutlamalar halkın kullanımına açık olması gereken sahilde yapılıyor.  


SÜLBÜŞ’TEN TEL ÖRGÜLÜ BÜFE!
Konyaaltı sahilinin en sonunda yer alan ve ‘Sülbüş Mısır Dünyası-Kafe’ adıyla hizmet veren işletme ise adeta özerkliğini ilan etmiş durumda! Ruhsatta büfe gözüken fakat çevreye yayılan birçok işletmeciyle aynı taktiği kullanan Sülbüş, bir adım ileriye giderek kullandığı alanı tel örgüyle çevirdi. Bununla da yetinmeyen Sülbüş kafe, tel örgüyle çevirdiği alana boydan boya Konyaaltı Belediyesi’nin afişini asarak büfeye belediye işletmesi süsü verdi. Sülbüş Mısır-Kafe sahili saksılarla, localarla alabildiğine donatmayı ihmal etmedi! 


ESEN: TAVİZ VERMEYECEĞİZ
İhbarımızın üzerine harekete geçen Konyaaltı Belediyesi zabıta ekipleri akşam saatlerinde Sülbüş Kafe’de asılı olan iki dev afişi söktü.  Belediyenin ismini izinsiz kullananlara taviz vermeyeceklerini belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Bu tarz işgalleri vatandaşımız bize ulaştırırsa anında gereğini yaparız. Sadece izinsiz kullanım değil, ismi geçen kafede gıda satışı da yapılıyor. Belediyemizin adını kullanarak insanların sağlığı ile oynayanlara taviz vermeyeceğiz” dedi.  Sahildeki işgal son sürat devam ederken, denetim yetkisi elinde olan Milli Emlak Müdürlüğü yaşananlara karşı sessizliğini koruyor.Kanun ne diyor?
Sadece Konyaaltı’nı değil, Türkiye’deki tüm sahilleri kapsayan Kıyı Kanunu’nun plaj kullanımıyla ilgili maddelerine göz atalım: 

KIYI KANUNU 
Madde 5: Kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir.
 
Madde 6: Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez” 

 

 

 

 

Cemil Plajda işletmesi masa sandalye attığı sahildeki restoranda müşteri bekliyor

Cemil Plajda işletmesi havanın kararmasıyla sahile masa sandalye atmaya başlıyor.

Sahilin karşı tarafında işletmesi olan The Big Stop, sahil kısmındaki belediye tuvaletinin altını kafe olarak işletiyor. Üstü tuvalet olan kafede her türlü yiyecek içecek servis ediliyor. İşletme, kanuna aykırı olarak plajı saksı, loca ve platformlarla donattı.

The Big Stop’un plaj olarak işlettiği alanın üstünde Büyükşehir Belediyesi’ne ait umama açık tuvalet bulunuyor

 

Konyaaltı’nın en sonundaki Sülbüş Mısır Dünyası-Kafe işletmesi özerkliğini ilan etti! Büfenin etrafını telle çeviren işletmeci bir de Konyaaltı Belediyesi’ne ait devasa afiş asarak büfeye belediye işletmesi süsü verdi. 

Sülbüş Kafe birçok işletmeci gibi sahili saksı, loca ve platformlarla donattı!

Konyaaltı Belediyesi Zabıta ekipleri, Sülbüş Kafe'de asılı olan belediyeye ait devasa afişleri söktü. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: