Antalya
30.10.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Binaların rengine değil güvenliğine dikkat edin
Binaların rengine değil güvenliğine dikkat edin

Dün merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, Antalya’daki binaların depreme dayanıklılığını bir kez daha gündeme getirdi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, İzmir’deki depremin ardından kaliteli yapıldığı zannedilen, yatan, kayan binalar olduğunu belirterek, “Tsunami tehdidi ile karşı karşıya kalan ilçeler var. Jeolojide yer seçimi önemlidir. Aynı zamanda ne kadar sağlıklı ve kaliteli binalar yaparsanız yapın, eğer bina zemin ilişkisini iyi kurmazsanız, binalarda oturma yatma ve kayma olabilir” dedi.

KONTROL BİLE EDİLMİYOR

Antalya'da mühendislik hizmeti almış ve yapı denetim firmalarının ve belediyelerin kontrol etmiş olmasına rağmen oturan binalar olduğuna dikkat çeken Çeltik, “19 ilçede birçok belediye zemin etüt raporlarını kontrol bile etmiyor. Antalya bir kıyı kentidir. Zemin sıvılaşmasının olduğu, tsunami tehlikesini altında olan, heyelanların olabileceği bölgelerimiz var. Antalya'da büyük oranda denetim eksikliği var. Evimizin oda sayısına, rengine değil, güvenliğine bakalım. Antalya'nın kıyı ilçelerinin büyük çoğunluğu bu tehlikeyle karşı karşıya” dedi.

Engin Korkmaz

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: