Antalya
21.10.2020
A
POLİTİKA
Sahiller, halkın elinden alındı
Sahiller, halkın elinden alındı

CHP’li Cavit Arı, Belek ve Kadriye sahillerini işletme hakkına sahip olan Serik Belediyesi’nin protokole uymayıp aykırı işlemler yaptığını, bu nedenle sahillerin halkın elinden alındığını açıkladı

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit Arı, Belek ve Kadriye sahillerinin, protokol hükümleri yerine getirilmediği gerekçesiyle Serik Belediyesi’nden alınmasından, belediyenin sorumlu olduğunu söyledi. Sahiller ile ilgili Sayıştay’ın hazırladığı raporda, Serik Belediyesi tarafından kira bedelinin ödenmediği, protokolün ihlal edildiği, belediye birçok kez uyarılmasına rağmen cevap dahi alınamadığının yer aldığını belirten Arı, “Serik sahillerin halkın elinden alınması, Sayıştay Raporu’na da giren nedenlerden ötürü AKP’li Belediyenin yarattığı bir sonuçtur” dedi.

 

830 METREDEN 259 METREYE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Serik (Boğazkent) Belediyesi arasında 09 Nisan 2012 tarihinde “Kıyı Kesimi Günübirlik Alan İşletme Protokolü” imzalandığını hatırlatan Arı, “Ancak belediye tarafından protokol şartlarının uzun suredir yerine getirilmemesi nedeniyle günübirlik alanlar Serik Belediyesinden alınmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yılın başında Belek ve Kadriye’de yaptığı çevre düzeni planı ve imar planı düzenlemeleriyle, Belek’te yaklaşık 240 bin m2’lik, Kadriye’de ise yaklaşık 60 bin m2’lik bir alanı halkın kullanımına kapatarak Turizm Tesis Alanına dönüştürmüştür. Ayrıca, 8 kilometre sahil uzunluğu olan Belek’te yapılan bu planlama ile yöre halkı, bu bölgede yazlıkları bulunan 10 binlerce vatandaşımız ve hatta yabancıların denize girebilecekleri sahilin uzunluğu 830 metreden 259 metreye indirilmektedir. Halkımızı daracık bir alana sıkıştırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

PROTOKOLE AYKIRI İŞLEMLER

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, Ocak 2018’de, Bakanlığa yazdığı bilgilendirme yazısında belirttiği tespitleri de gündeme taşıyan Arı, şunları söyledi: “Belediye başkanlığı tarafından protokol kapsamında ödenmesi gereken toplam kira bedeli 1.202.193,11 ve gecikme faizidir. Deniz kaplumbağalarının yumurtlama sahası içinde bulunan 1.000 metrekarelik alanda, halı saha yapımı icin traktör ve iş makineleri çalıştırılıp kum tepeleri yok edilmiş. Uydu görüntülerine göre, kumsal alanda iş makineleri ile kaçak kum alımı yapılmış. İl Müdürlüğü’nün, belediyeden, alanın eski haline getirilmesi ile ilgili yazının gereği yapılmamıştır”.

HALKI DEĞİL, RANTI KORUDULAR

Serik Belediyesi’nin hem kira bedeli ödemediğini, hem de protokolde yer alan birçok hükme aykırı hareket ettiğini belirten Arı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu Protokol ihlalleri, İl Müdürlüğü tarafından yapılan tespitler ve görüntüler ile kayıt altına alınkri, belediyeye birçok kez uyarı yazısı yazılmasına rağmen cevap alınamamıştır. Serik sahillerin halkın elinden alınması, Sayıştay Raporuna da giren nedenlerden ötürü AKP’li Belediyenin yarattığı bir sonuçtur. Halkını değil de rantı kayıran, kollayan hizmet anlayışını benimseyen AKP’li belediyelere en son yerel seçimlerde vatandaşın kestiği cezayı gördük. Vatandaşımız hakkı olana sahip çıkmayı bilir ve zamanı geldiğinde yanlış yapana cezasını keser”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: