Antalya
Yayın Tarihi : 20.10.202017:52
Güncelleme Tarihi : 20.10.202017:53
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Eğitim Sen’den eleştiriler
Eğitim Sen’den eleştiriler

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Şube Başkanı Nurettin Sönmez, eğitimin protokoller ve iş birlikleri aracılığıyla sermayeye, tarikat ve cemaatlere devredilmeye çalışılmasına karşı mücadelelerinin aralıksız süreceğini söyledi. 

Yazılı bir açıklama yapan Nurettin Sönmez, “TÜGVA ile MEB arasında imzalanan ve okullarda kimi kulüpler açılmasına olanak sağlayan protokolün yürütmesinin, sendikamızın açtığı dava sonucunda durdurulması mücadelemizin bir sonucudur” dedi.

ÖNLEMLER YETERSİZ

Okullarda yüz yüze eğitimin genişletilmesinin salgına etkisiyle ilgili tartışmanın, sağlıklı sürdürülmesi ve ne yapılacağına alanın tüm öznelerinin katılımıyla birlikte karar verilmesi gerektiğini belirten Sönmez, “Sendikamıza ulaşan bilgiler değerlendirildiğinde, okullarda salgına karşı alınan önlemlerde eksikliklerin devam ettiği ve olumsuz durumların yaşandığı görülmektedir. Gerekli hazırlıklar yapılmadan açılan okul kantinleri, sağlık açısından tehlike oluşturur. Sadece ticari pencereden bakarak sağlık risklerini görmezden gelmek öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığını tehlikeye atar” açıklamasında bulundu.

KÖY OKULLARI AÇILMALI

Üniversitelerde yüz yüze eğitime geçileceğinin açıklanmasının ardından, üniversite yönetimlerinin gerekli önlemleri almadan açılış çalışmalarına hız verdiğine dikkat çeken Eğitim Sen Şube Başkanı Sönmez, şunları söyledi: “Üniversitelerin açılmasının sadece ekonomik sonuçlarına odaklanan siyasi iktidar, güvencesizliğe, mobbinge maruz bırakılan ve işten atılan öğretim elemanlarının sorunlarına, birçok hakkı yok sayılarak karantina döneminde dahi çalışmaya zorlanan idari ve teknik personelin taleplerine ve öğrencilerin sağlık ve eğitim hakkına ise sırtını döndü. Okulların yaşayan mekânlara dönüşmesi isteniyorsa, öncelikle köy okullarını açarak yaşatmaya başlanabilir. Köy okullarının bugünün Türkiye’sindehem siyasal, hem de sağlık açısından ne denli elzem olduğu görülmektedir”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: