Antalya
15.10.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Suç işliyorsunuz
Suç işliyorsunuz

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un Kadriye ve Belek sahillerindeki bir işletmeden 500 Bin TL rüşvet alındığını söylemesine rağmen 5 aydır hiçbir işlem yapılmadığını belirten CHP’li Zeybek, “Olayı bilenler suç işliyor, gereğini yapmayan vatana ihanet ediyor” dedi

CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Serik’te yaşanan 500.000 Türk Lirası rüşvet olayı hakkında TBMM’de basın toplantısı düzenledi. CHP’li Zeybek, aylar geçmesine rağmen rüşvet skandalı karşısında bakanların ve yargının sessiz kaldığını belirtti.

 

BAKANLAR DA BİLİYOR

5 Mayıs 2020 Salı günü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy koordinasyonunda Antalya Valisi, birim müdürleri, Cumhur İttifakı Milletvekilleri, Belediye Başkanları, İl ve İlçe Başkanlarının katıldığı video konferans düzenlendiğini hatırlatan Zeybek, “Toplantı sonrası AKP’li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, Kadriye ve Belek sahillerinin kullanım hakkının Serik Belediyesi’nden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilmesi üzerine yaşanan konuşmada Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un, sahillerdeki bir işletme için Serik Belediyesi’nin 500 bin Türk Lirası rüşvet aldığını iddia etti. Serik Belediye Başkanı’nın tepki göstermesi üzerine de, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ‘Önceki dönem AKP’li Belediye Başkanı zamanında oldu’ diyerek düzeltme gereği duyduğu toplantının içeriği tüm kamuoyu tarafından artık bilinmektedir” dedi.

 

HİÇBİR İŞLEM YAPILMADI

CHP Antalya İl Başkanlığı 12 Mayıs 2020 tarihinde, rüşvet olayına karışan ilgililer hakkında Serik Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Zeybek, “Bugüne kadar rüşvet olayını dile getiren iki bakan ve toplantıya katılan kamu görevlileri susmuştur. Re’sen soruşturma yaparak rüşvet alan kamu görevlilerini teşhis edip gereğini yapması gereken Cumhuriyet Başsavcılığı hiçbir işlem yapmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

SUÇ İŞLİYORLAR

Serik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 3628 Sayılı Yasa’nın 17’nci maddesi gereğince resen soruşturma yaparak rüşvet alan kamu görevlilerini tespit edip hakkında dava açması gerekirken 5 ay 10 gündür soruşturma yapmadığını belirten Zeybek, şunları söyledi: “Rüşvet olayının araştırılması için CHP Grubu olarak TBMM’ye araştırma önergesi verdik ama AKP ve MHP Milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.  Öyle anlaşılıyor ki; devletin güçleri olan Yasama, Yürütme ve Yargı organları rüşveti meşrulaştırmaya çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti rüşveti meşru hale getiremez. Dışişleri Bakanı ve Turizm Bakanı’nın rüşveti alan kişiyi bildikleri halde görevli organlara bildirmemeleri TCK’nın 279’uncu maddesinde yazılı ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçunu oluşturur. Aynı zamanda Serik Cumhuriyet Başsavcısı resen yapması gereken soruşturmayı, suç duyurusunda bulunulmuş olmasına rağmen yapmayarak suç işlemektedir”.

 

VATANA İHANETTİR

 “Dışişleri ile Kültür ve Turizm Bakanları başta olmak üzere bu rüşvet olayını bilen bütün kamu görevlileri 500.000 Türk Liralık rüşveti örtbas etmeye çalışmasınlar” çağrısını yineleyen Zeybek, “Unutulmasın ki; rüşveti örtbas etmek ve meşrulaştırmak vatana ihanettir. Rüşveti örtbas etmeye çalışanlar, bu suçun ortağıdır. Biz bu 500.000 TL rüşvetin faillerinin tespit edilerek yargı önüne çıkartılması için sonuna kadar takipçisi olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: