Antalya
14.10.2020
A
POLİTİKA
Uysal'a tam destek
Uysal'a tam destek

Hakkındaki FETÖ iddiaları ile ilgili, İçişleri Bakanlığı ve başsavcılıkça soruşturmaya gerek olmadığı karar verilen Ümit Uysal ile ilgili Valiliğin “Aklanma yok, inceleme sürüyor” açıklamasına CHP İl Başkanı Bayar sert tepki gösterdi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile ilgili FETÖ iddiaları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Nusret Bayar ile Antalya Valiliği’ni karşı karşıya getirdi. CHP İl Başkanı Bayar, İçişleri Bakanlığı’nın ve Cumhuriyet Başsavcılığının Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile ilgili yaptığı “Hukuka aykırı bir eylem olmadığı, soruşturma izni verilmesine yer olmadığı” yönündeki açıklamasına rağmen Antalya Valiliği’nin yaptığı “Verilen karar görevle alakalı değildir. Bir aklanma söz konusu olmayıp, iddialara ilişkin inceleme devam ediyor” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

 

VALİLİĞE TEPKİ

Konuyla ilgili açıklamayı, “Bir siyasi partinin il başkanlığından mı, yoksa gerçekten Antalya Valiliği’nden mi yapıldığı pek belli değil” diye yorumlayan Bayar, “Açıklama Antalya Valiliği internet sitesinden yayınlandı. Oysa siyaseti Devlet görevlileri değil siyasetçiler yapmalıdır. 2016 yılında İzmir’den bir meczup Antalya’ya bir dilekçe gönderir. Adliyelerde her dilekçenin işleme alınması doğaldır ve bu dilekçeye de bir soruşturma numarası verilir. Dilekçe, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve bürokratlarını menfur FETÖ terör örgütü ile ilişkilendirilmekte, iftiralar sıralamaktadır. 2016 yılından beri Başsavcılık ve İçişleri Bakanlığı araştırmasını yapar. 4 yıldır defalarca müfettişler gelir gider ve sonuç olarak ‘Hukuka aykırı bir eylem olmadığı, soruşturma izni verilmesine yer olmadığına’ dair karar rapora bağlanır” dedi.

 

ETİK DEĞİL, AYIP

İçişleri bakanlığı imzası ile kararın Şubat 2020’de Başsavcılığa gönderildiğini hatırlatan Bayar, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bunun üzerine Sayın Valiliğimiz tez zamanda altını çize çize bir açıklama ile ‘verilen kararın görevle alakalı olduğu, bir aklanma söz konusu değildir,  iddialara ilişkin inceleme devam ediyor’ açıklaması yapıyor. Hakkında bir mahkeme kararı verilmemiş bütün insanlar zaten ‘AK’tır, ayrıca aklanmasına gerek yoktur. Her dilekçe ile başlatılan soruşturma dosyaları, uzun yıllar açık tutularak siyasi malzeme için kullanmak hiçbir etik kurala sığmaz, yapılan ayıptır. Millete hizmet aracı olan siyaset, hukuksuz ayak oyunlarıyla sinsice değil, dürüstçe ve mertçe yapılmalıdır”.

Nusret Bayar’ın açıklamasına, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin de destek verdi.

Haber Merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: