Antalya
09.10.2020
A
POLİTİKA
Arı’dan operatör sorusu
Arı’dan operatör sorusu

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit Arı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a hitaben verdiği yazılı soru önergesi ile GSM operatörlerine getirilen affı meclis gündemine taşıdı.

 

GSM OPERATÖRLERİNE AF

Arı, 06-07 Ekim 2020 tarihlerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek kabul edilen “Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” teklifinde yer alan 10 ve 11. maddelerle elektronik haberleşme altyapılarının herhangi bir ücret ve bedel ödenmeksizin ruhsatlandırılması ile elektronik haberleşme istasyonlarının kurulumuna ilişkin GSM operatörlerine verilen tüm idari yaptırım kararlarının iptal edilmesi, yıkım kararı uygulanmaması ve idari para cezalarına da af getirilmesi düzenlendiğini dile getirdi.

 

VATANDAŞA YOK, SERMAYEYE VAR

CHP Milletvekili Arı, “Elektronik haberleşme istasyonlarının kurulumuna ilişkin alınmış tüm idari yaptırım kararlarının iptali ile GSM operatörlerine kesilen tüm para cezalarına af getirilmesi düzenlemesini incelediğimizde, kurallara uygun olmadığı için İmar Kanunu yıkım ve para cezası olan 32’nci ve 42’nci maddelerine göre idari kararlar verilmiş, yıkım kararı alınmış, para cezası kararı alınmış bu yerlerin, kısacası affı söz konusudur. Bir taraftan yasallık getirirken bir taraftan yasal kurallara uygun olmadığı tespit edilmiş olan bu yerlere af getirilerek yasallık sağlamaktadır. Korona sürecinde maske takmayanlara, 65 yaşını geçti diye sokağa çıkana 3.600 lira para cezası keseceksiniz, milyonların kullandığı telefonlardan veya yayınlardan para kazanan GSM operatörlerine af getireceksiniz. Gariban vatandaşa ceza hükmedildiğinde son kuruşuna kadar alıyorsunuz ama sermayedarlara gelince affediyorsunuz” dedi.

 

GEREKÇE ANLAŞILAMADI

Vatandaşın imar cezaları son kuruşuna kadar tahsil edilirken, GSM operatörlerine af düzenlenmesindeki gerekçenin anlaşılmadığını belirten Cavit Arı, “Maske takmayanlardan aldığınız cezayı, yasayı takmayan bu operatörlerden de alın. Söz konusu düzenlemeyle af getirilecek GSM operatörlerinin adları nedir?  GSM operatörlerinin silinecek olan ceza tutarları ne kadardır? Bu düzenlemeye ilişkin açılmış ve devam eden kaç dava vardır?” sorularını yöneltti.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: