Antalya
09.10.2020
A
POLİTİKA
CHP’den esnaf için 17 talep
CHP’den esnaf için 17 talep

Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, milletvekilleri ve belediye başkanları ile bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Bayar, zor günler geçiren esnafa hükümetin bir kuruş yardımda bulunmadığını belirterek, 17 maddelik taleplerini yineledi

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, CHP Antalya İl Başkanlığı’nda basına ve kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasına CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın yanı sıra, CHP’li milletvekilleri Çetin Osman Budak, Aydın Özer, Rafet Zeybek, belediye başkanları, ilçe başkanları, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları ile birlikte çok sayıda partili katıldı.

700 BİN KEPENK KAPANDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Ekim Grup Toplantısı’nda açıkladığı “Esnafımız için 17 talebi” yineleyen İl Başkanı Nusret Bayar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmadı. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır”.

HAZİRAN REKORU KIRILDI

Her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilen esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığını belirten Bayar, “Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. TÜİK'in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır” şeklinde konuştu.

SARAYA VAR, ESNAFA YOK

“Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından görmezden gelinmiştir” diyen Bayar, “İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası'nın 44 milyar 460 milyon liralık kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası'na 66 milyar liralık kâğıt para bastırmıştır. Merkez Bankası'nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti'nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır” ifadelerini kullandı.

TEFECİLERE 91 MİLYAR ÖDENDİ

İktidarın 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmadığına dikkat çeken Bayar, esnafın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi’nin olduğunu belirterek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği "Esnafımız için 17 Talep" başlıklı önerisini tekrarladı:

 1. Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
 2. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.
 3. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.
 4. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
 5. Zincir mağazalar ve AVM'ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM'ler haftanın bir günü kapanmalıdır.
 6. Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
 7. Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.
 8. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.
 9. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
 10. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma   ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
 11. Kamu kurumlan, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.
 12. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
 13. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
 14. 0kul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
 15. Servis işletmecilerinden alman teminat mektupları iptal edilmelidir.
 16. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
 17. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

 

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: