Antalya
08.10.2020
A
GENEL , POLİTİKA
CHP’li Arı: Borçlanma yetkisi ikiye katlandı
CHP’li Arı: Borçlanma  yetkisi ikiye katlandı

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit Arı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifine son anda eklenen maddeyle borçlanma yetkisi 2 katına çıkartıldığını söyleyerek, “Damada bırakılan emonomi borç batağında, borçlanma yetkisi ikiye katlanıyor” dedi.

İKİ KATINA ÇIKARILDI

Mevcut durumda Bakan ve Cumhurbaşkanı’nın yetkisiyle 154 milyara kadar çıkabilen 2020 yılı borçlanma yetkisinin iki katına çıkartılarak 308 milyara yükseltildiğini belirten Arı, “2019 yılı Aralık ayında 2020 Yılı Bütçe Kanunu üzerine genel kurulda yaptığım konuşmamda söylemiştim. Böylesine kötü yönetilen bir ekonomide öngörülen bu bütçe açığı ve borçlanma rakamının çok daha fazla olacağı ve 220 milyara bulabileceği idi. Ancak şimdi görüyoruz ki benim tahminim de çok iyimser kalmıştır” ifadelerini kullandı.

 

KANUNA AYKIRI LİMİT AŞIMI

Damada teslim edilen ülke ekonomisi borç batağında olduğunu belirten Arı, şunları söyledi: “Bütçe komisyonuna getirilen son dakika teklifi ekonominin kötüye gittiğinin resmi ilanıdır. Kanuna aykırı fiilen borçlanma limiti aşılmıştır. Şimdi bu limite uygun kanun çıkarılmaya çalışılmaktadır. Bukötü gidişat tamamen kötü yönetimden kaynaklanmaktadır. Korona sürecine ve beklenilmeyen dış gelişmelere bağlanması kesinlikle doğru değildir. 2019 da biz bunları söylediğimizde Pandemi süreci ve diğer gelişmeler yoktu”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: