Antalya
07.10.2020
A
POLİTİKA
Arı’dan Bakan’a MUÇEV sorusu
Arı’dan Bakan’a MUÇEV sorusu

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a hitaben verdiği yazılı soru önergesi ile bakanlığın Side-Sorgun Mahallesi’nde 1.Derece doğal sit alanı içerisinde kalan günübirlik kıyı kullanım alanında bulunan 2 bin 27 metre kare büyüklüğündeki 4 adet hizmet noktasının MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne (MUÇEV) kiralanmasını sordu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit Arı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a hitaben verdiği yazılı soru önergesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2019 Yılı Sayıştay Raporu’nda yer alan Side-Sorgun Mahallesi Büyükplaj mevkii kumsal alanı kıyı kesiminde 1.Derece doğal sit alanı içerisinde kalan günübirlik kıyı kullanım alanında bulunan 21.027 m2 büyüklüğündeki 4 adet hizmet noktasının olması gerekenin üçte biri oranında düşük bedel üzerinden MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne (MUÇEV) kiralanmasının neden olduğu kamu zararını meclis gündemine taşıdı.

 

RAPORA GİREN PEŞKEŞ

Side Sorgun’da kumul alanda bulunan 21.027 m2 büyüklüğündeki 4 adet hizmet noktası kiralanmasına yönelik olarak yapılan bedel tespitinde 7.758 m2’lik tek bir hizmet alan için hesaplanan 561.132TL kira bedelinin alanın tamamı için uygulandığını ve en az 1.520.871TL olması gereken yıllık kiralama bedelinin de pazarlık usulü yapılan ihale sonucunda MUÇEV şirketine yıllık 820.000 TL’ye verilmesinden kaynaklı oluşan kamu zararının, gözde sahillerin MUÇEV üzerinden yandaşa peşkeş çekildiğine dikkat çeken Arı, “Bu peşkeş devletin resmi denetim raporuna da girmiştir. MUÇEV’in daha önceki uygulamalarında da AKP’nin elinde olmayan belediyelerin işletme alanında olması gereken kıyılar ve diğer doğal alanların işletmesini kendi destekçilerine fırsat olarak sunmaya çalıştığı sayısız örnek yaşanmıştır. Bakanlığı, MUÇEV üzerinden yürütülen bu yanlış uygulamaya derhal son vermeye, neden olunan zararların da giderilmesine yönelik harekete geçmeye davet ediyorum” dedi.

 

BAKANLIĞA SORULAR

MUÇEV tarafından hazırlattırılan 52 değerleme raporunun kullanıldığı kiralama ihalelerinin 25’inde, kiracının yine Muçev olduğuna dikkat çeken Arı, “Bütün bu tespitlerden anlaşıldığı üzere MUÇEV üzerinden kamu ciddi bir zarara uğratıldığı anlaşılmıştır” diye konuştu. Bakanlığa verdiği soru önergesinde MUÇEV ile ilgili çarpıcı sorular da soran Arı, şu soruları yöneltti: “Kiralama ihalelerinde değerleme raporlarını kendisi yaptıran MUÇEV’in, rapor verdiği 52 ihaleden 25’inde kendisinin kiracı olmasını nasıl açıklıyorsunuz? MUÇEV şirketinin Bakanlığınızdan aldığı kiralama ihalesi sayısı kaçtır? Bu konuda açılmış olan herhangi bir idari ya da adli soruşturma var mıdır? Yoksa soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz? Side-Sorgun’da yapılan kiralamadaki özel değerleme şirketi raporuna rağmen, neredeyse üç kat daha düşük bedelle yapılan kiralamayı iptal etmeyi ve sorumlular hakkında gerekli işlemleri başlatmayı düşünüyor musunuz?”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: