Antalya
05.10.2020
A
POLİTİKA , EĞİTİM
AKP’ye en iyi cevabı öğretmenler verecek
AKP’ye en iyi cevabı öğretmenler verecek

Öğretmenlerin haklarının 18 yıldır yavaş yavaş gasp edildiğini belirten CHP İl Başkanı Bayar, “Öğretmenlerimizin sorunlarını çözmek bir yana, kazanılmış haklarına göz diken AKP hükümetine en iyi cevabı yine öğretmenlerimiz verecektir” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Nusret Bayar, eğitim emekçilerinin sorunlarını ve 18 yıllık AKP döneminde öğretmenlik mesleğinin geldiği son noktayı özetleyen bir mesaj yayınlayarak, tek Adam Rejiminin sonunu eğitim emekçilerinin getireceğini ifade etti.

İŞ GÜVENCELERİ YOK

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, UNESCO tavsiyesiyle 1994’ten beri her yıl 5 Ekim’de kutlanan Dünya Öğretmenler Günü’nün sıradan bir kutlama gününden ziyade; eğitim emekçilerinin ekonomik ve sosyal haklarının gündeme geldiği, birlik, dayanışma ve mücadele günü olduğunu belirten Bayar, “Ülkemizde kazanılan hakları 18 yıldır yavaş yavaş gasp edilen öğretmenler, kadrolu çalışma hakları ellerinden alınarak sözleşmeli çalıştırılmaya başlandı ve iş güvenceleri ortadan kaldırıldı. Kadrolu öğretmenlerin bile açlık sınırının altında maaş aldığı Türkiye’de, evrensel bir hak olan ‘eşit işe eşit ücret’ ilkesi de yok edildi” dedi.

SÖZLER TUTULMADI

Yaklaşık 40 bin öğretmenin KHK’larla, soruşturma yapılmadan, yargı kararı olmadan mesleklerinden ihraç edildiğini belirten Bayar, “Plansız bir şekilde arttırılan Eğitim Fakültesi sayısıyla beraber bugün; mezun olmuş, öğretmen olma hayaliyle bekleyen ve sayıları 700 bine ulaşan ‘atanamayan öğretmen ordusu’ var. Son 18 yılda öğretmenlere, AKP hükümeti tarafından verilen hemen hemen hiçbir söz yerine getirilmedi. Ücretlerde iyileştirme yapılması, ‘Öğretmenler Meslek Kanunu’ çıkartılması, 3600 ek gösterge verilmesi vb. hiçbir söz yerini bulmadı” ifadelerini kullandı.

ZULME SANDIKTA SON VERİN

Öğretmenlerin sorunlarını çözmek bir yana, kazanılmış haklarına da göz diken AKP hükümetine en iyi cevabı yinen vereceğini belirten Bayar, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Görev yapmakta olan, hakları günden güne gaspa uğrayan bir milyondan fazla öğretmene, öğretmenlik hayalleriyle atama beklerken garsonluk, seyyar satıcılık, işçilik, esnaflık yapmak zorunda kalan 700 bin atanamayan öğretmene ve eğitim fakültelerinde gelecek kaygısıyla eğitim gören 250 binden fazla öğretmen adayına düşen görev; sandıkta bu zulme son verecek hamleyi yapmalarıdır”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: