Antalya
05.10.2020
A
EĞİTİM
Öğretmenlik mesleği yozlaştırıldı
Öğretmenlik  mesleği yozlaştırıldı

​5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle açıklama yapan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Türkiye’de görev yapan eğitim ve bilim emekçilerinin, OECD ülkeleri arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından son sıralarda yer aldığını belirtti.

 Eğitim ve bilim emekçilerinin aldıkları maaşların, insanca yaşam seviyesinin yanına bile yaklaşamadığını belirten Sönmez, “Eğitim emekçilerinin üçte ikisi insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için ek işler yapmak zorunda bırakılmıştır. Öğretmenlik mesleği ve mesleki idealleri, iktidar eliyle uygulanan bilinçli politikalarla çok yönlü olarak hızla yozlaştırılmıştır. Yıllardır ülkeyi yönetenler ve eğitim politikalarına yön verenler öğretmenlik mesleğinde yaşanan nitelik kaybının artmasında en büyük pay sahipleridir. Bu nedenle bugün eğitim alanında yaşanan sorunların sorumlusu öğretmenlerimiz değil, siyasi iktidar, MEB ve onların sözünden çıkmayanlardır” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ŞARTLARI

Nitelikli eğitimin, nitelikli öğretmenle mümkün olduğuna dikkat çeken Sönmez, şunları söyledi: “Eğitim Sen olarak, yüz yüze eğitimin bir an önce başlatılmasını istiyoruz. Bunun için bütün okullarda seyreltilmiş bir şekilde eğitim öğretim planlaması yapılmalıdır. Okullara bütün ihtiyaçlarını giderecek şekilde ödenek aktarılmalıdır. Öğretmen ihtiyacını gidermek için kadrolu öğretmen ataması yapılmalıdır. Okullarda hijyeni vb işleri yapacak yeterli personel istihdam edilmelidir. Her okulda donanımlı sağlık personeli bulundurulmalıdır. Bu şartlarda eğitim emekçilerinin yapacağı işlerin daha da ağırlaşacağı ve riskli hale geldiği düşünüldüğünde eğitim emekçilerinin ders ücreti, nöbet, rehberlik vb çalışmalarından ücret kesilmesi değil, ücretlerin artırılması sağlanmalıdır. Bütün öğrencilere ve eğitim emekçilerine belli zaman aralıklarında test yapılmalı. Ücretsiz aşı yapılmalıdır”.

Haber Merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: