Antalya
02.10.2020
A
GÜNCEL , POLİTİKA
İYİ Parti’den Şahin’e tepki
İYİ Parti’den Şahin’e tepki

Önceki gün yapılan Aksu Meclis toplantısında Ak Partili Başkan Halil Şahin’in İYİ Parti Meclis Üyesi Gökhan Kaplan’a yönelik “Seni meclisten attırırım” tehdidine İYİ Parti’den cevap geldi. İl Başkanı Başaran, Şahin’in sözleri için, “ Hayasızca ve çirkin. Tekrarı halinde yasal yollara başvuracağız” dedi

Önceki gün yapılan Aksu Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısında, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin ile İYİ Parti Meclis Üyesi Gökhan Kaplan arasında yaşanan tartışmanın yankıları sürüyor. İYİ Parti İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, Aksu İlçe Başkanı Recep Bal, meclis üyesi Gökhan Kaplan, İYİ Partili meclis üyeleri ve yöneticileri olaya tepki gösterdi.

YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in, İYİ Partili meclis üyelerine yönelik tavırlarını, “Hayasızca ve çirkin” olarak yorumlayan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, “Aksu’nun menfaatleri için gece gündüz çalışan meclis üyelerimize yönelik etik ve ahlak dışı yaklaşım kabul edilemez. Aksu Belediyesi, Başkan Şahin’e babasından miras mı kalmıştır ki meclis üyelerimizi tehdit edip, güvenlik görevlileri tarafından meclis salonundan çıkarılmaya çalışılmıştır. Benzer durumun tekrarı halinde, İYİ Parti olarak yasal yollara başvuracağız” dedi.

ALAYCI ÜSLUP KULLANDI

Meclis’in 5.maddesini, İmar Komisyonu’nda AK Partili iki üyenin de imzası ile oy birliği ile reddettiklerini belirten İYİ Partili Gökhan Kaplan ise yaşananları anlattı. İYİ Parti olarak komisyondan geldiği şekliyle oylanmasını teklif ettikleri maddeyi, Başkan Şahin’in tekrar komisyona havale etmek istediğini belirten Kaplan, “Başkan Şahin, oylamanın oy çokluğu ile kabul edildiğini ve maddenin komisyona geri gönderileceğini söyledi. Oylamanın tekrar sayılmasını istediğimizde ise, ‘Kendiniz saysaydınız, o iş geçti’ cevabını verdi. Israrımız üzerine ise, ‘Siz 5.maddeyi bekleyin, biz görüşmelere devam edelim’ diye alaycı bir üslup kullandı” ifadelerini kullandı.

KONUYU KAPATMAK İSTEMİYOR

Mecliste yaşanan gerginliğin video görüntülerini basın mensuplarına izleten Gökhan Kaplan, Halil Şahin’in üslup konusunda sıkıntı yaşadığını ve bunu düzeltmesi gerektiğini söyledi. 5 kişilik imar komisyonunda 2 AK Partili üyenin de bulunduğunu ve 5 üyenin de maddeyi reddettiğini belirten Kaplan, “Eğer komisyondan geldiği şeklinde oylansaydı, o madde tekrar meclisin gündemine gelmeyecekti. Zaman kazanmak ve komisyon kararının değişebilmesi için böyle bir yol izledi” dedi.

İLİŞKİLERİNİ BİLEMİYORUZ

“Akaryakıt istasyonunun yanında, anayola çıkan bir yol var. Ara yol bağlantısı olduğu için Karayolları, akaryakıt istasyonuna ana yoldan cephe vermiyor” diyen Gökhan Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Arkadaşlar da hazırlık yaparak anayola gelen yolu kapatıp, diğer taraftan yol açmaya çalışmış. Biz onay versek bile idare mahkemesi bizim kararımızı iptal edecekti. Bunun üzerine başka bir vatandaşın arazisi üzerinden yol vermişler. Bu nedenle İmar Komisyonu’nda, başka vatandaşların zarar görmemesi için oybirliği ile reddettik. Ancak Başkan Şahin’in akaryakıt istasyonu sahipleri ile nasıl bir ilişkisi var da bu kadar ısrar ediyor, bunu bilemiyoruz”.

KUTU

MECLİS’TE NE OLDU?

Aksu Belediyesi’nin 1 Ekim 2020 tarihinde yapılan Ekim ayı olağan meclis toplantısının 5.maddesinde yer alan akaryakıt istasyonu ile ilgili madde, İmar Komisyonu’nun oy birliği ile “Uygun Olmadığı” şeklinde rapor edilerek meclise sunuldu. Mecliste ilgili madde ile ilgili komisyon raporu görüşülürken, İYİ Parti konunun komisyondan geldiği şekliyle oylanmasını istedi. Başkan Şahin ise konunun tekrar ilgili komisyona sevkedilmesini talep ederek oylama yaptı. Şahin’in, oylamanın oy çokluğu ile kabul edildiğini belirtmesi üzerine, İYİ Partili meclis üyeleri oy sayılarını sordu. Yazı işlerinden de tatmin edici yanıt alamayan üyeler, Başkan Şahin ile tartıştı ve salona güvenlik güçleri girerek, İYİ Partili üyeleri salondan çıkarmak istedi. İYİ Partili üyeler, meclis salonundaki kamera kayıtlarından oylamada ortaya çıkan sonucu tespit ederek konunun peşini bırakmayacaklarını belirtti.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: