Antalya
01.10.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Tabip Odası’ndan Bakan Koca’ya tepki
Tabip Odası’ndan Bakan Koca’ya tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, COVID-19 testi pozitif çıkan ama belirti göstermeyen vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıklamasına tepki gösteren Antalya Tabip Odası Yönetimi, “Pandemiden yaşamını kaybeden her kişinin vebali sizdedir” dedi

 

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu, COVID-19 testi pozitif çıkan ama belirti göstermeyen vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu açıklamasını itiraf olarak kabul ettiklerini ve tablonun skandal olduğunu açıkladı.

KAYIT ALTINA ALINMALI

Yazılı bir açıklama yapan Tabip Odası Yönetimi, “PCR testi yapılmayan ya da yanlış negatif çıkan, şüpheli COVID durumunda olup doğru kodlarla kayda geçirilmeyen, asemptomatik PCR (+) olan ya da sağlık kurumlarına başvurmamış kişilerin her gün açıklanan tablolara dahil edilmediği bizzat Sağlık Bakanı tarafından açıklanmış oldu. Oysa Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre vaka tanımı esas alındığında testi pozitif herkesin bildirilmesi gerekmektedir. Kaldı ki bir salgının kontrol altına alınabilmesi asemptomatik de olsa tüm vakaların tespit edilip kayıt altına alınması ve buna uygun koruyucu önlemlerin geliştirilmesi ile olanaklıdır” dedi.

VEBALİ SİZİNDİR

“Salgın kontrol altında" diyerek normalleşme adımlarını hızlı atan halkın rehavete kapılmasına neden olanların artık gerçekleri gizleyemez hale geldiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu sorumsuzluğa rağmen, bireysel sorumluluklarını yerine getirmediği algısıyla halkı salgının yayılmasında tek suçlu ilan edilmiştir. Sayısal verilerle oynayarak, başarı hikâyeleri yazmaya çalışan kamusal otoritenin tümüyle kendisini geri çekmesi vatandaşlarımızı rehavete sürüklemiş, önlemler konusunda gevşemeye yol açmıştır. Ülkeyi getirdiğiniz durumda pandemiden yaşamını kaybeden her kişinin vebali sizdedir. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm yetkili kamu kurumlarını aklın ve bilimin ışığında salgın bilimi yönetimine uymaya ve hakikatleri açıklamaya davet ediyoruz”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: