Antalya
29.09.2020
A
ARŞİV
Eğitim-Sen’den ‘hak gasplarına dur’ çağrısı
Eğitim-Sen’den ‘hak gasplarına dur’ çağrısı

Eğitim-Sen Antalya Şubesi, genel merkezin aldığı karar doğrultusunda ek derslerin ödenmemesi ve hafta içi DYK kurslarının maaş karşılığına sayılması, esnek, kuralsız çalışma, eğitimde fırsat eşitsizliği, eğitimde yaşanan bu kaos ve hak gasplarına dur demek için bir açıklama yaptı.

CHP İl Başkanı Nusret Bayar’ın da katıldığı etkinlikte açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından öğretmenlerin ek dersleri ile ilkokul ve ortaokullarda yapılacak canlı derslerle ilgili yayınlanan yazılar öğretmenlerin kaygılarını ve sorularını artırmaktadır" dedi. Yayınlanan yazılarla yapılmak istenenin emeklerinin yok sayılmak istenmesi olduğunu belirten Sönmez, “Eğitim Sen bu girişimlere sessiz kalmayacak, emeğimizi ve haklarımızı korumak için sonuna dek mücadele edecektir" ifadesini kullandı.

 

MAĞDURİYETLER GİDERİLSİN

Sönmez açıklamanın devamında şunları dile getirdi: “Salgın koşullarında sosyal devletin görevi çalışanları desteklemek olmalıdır. Oysa MEB öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapmak için adeta kılı kırk yarmış ve kendince öğretmenlere ödenmesi gereken ek derslerden tasarruf etmiştir. Tasarruf etmek isteniyorsa bu emekçilerin alın terinden, emeğinden ve haklarından değil yersiz yapılan ihalelerden, makam arabalarından, lüks ve şatafattan yapılmalıdır. Öğretmenlerin uzaktan eğitim sürecinde harcadığı emek ve çaba dikkate alınarak ödenen ek ders ücretinde artırıma gidilmesi gerekirken, kesinti yapılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Bu konuda hukuksal yollara başvuracağımızı ve her tür demokratik hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Eğitim Sen kısa bir süre içinde MEB yetkilileri ile konuyu görüşecek ve sorunun çözülmesini isteyecektir. Sorunun görüşmelerle çözülememesi durumunda idari yargıya başvurulacak ve yargının karar vermesine kadar geçecek süre içerisinde haklarımız demokratik, yasal ve meşru yollarla korunmaya devam edilecektir. Tüm eğitim emekçilerini, özellikle de öğretmenleri ek dersler konusunda yaratılan mağduriyet giderilene kadar geçecek süre boyunca Eğitim Sen tarafından yapılacak açıklamaları takip etmeye ve çağrıları hayata geçirmeye davet ederiz. Kimse kaygılanmasın Eğitim Sen var. Eğitim Sen varsa umut hep var."  Haber merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: