Antalya
25.09.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Antalya basın davası ertelendi
Antalya basın davası ertelendi

ANTALYA'da FETÖ/PDY'nin medya yapılanmasına ilişkin davanın 7. Duruşması Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.  Dava, dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve savcının mütalaa hazırlaması için 12 Ocak tarihine ertelendi

KHK ile kapatılan Zaman gazetesi, Cihan Haber Ajansı, Antalya ve Bizim Antalya gazeteleri eski çalışanı 9 gazetecinin "örgüt üyeliği" ve "örgüte bilerek ve isteyerek yardım" iddiasıyla yargılandığı davanın 7. duruşması Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava, sanıklardan Özkan Mayda’nın bylock kullanımının incelenmesi, dosyadaki diğer eksiklerin giderilmesi ve savcının mütalaa hazırlaması için 12 Ocak tarihine ertelendi.

MAYDA: BYLOCK KULLANMADIM

Duruşmaya sanıklardan Özkan Mayda, Adem Akyürek, Cihat Ünal, Ömer Özdemir, Hasan Yavaşlar ve Onur Fazıl Soysal avukatları ile birlikte katıldı. Heyet değişikliği sebebiyle önceki zabıt okundu. Sanıklardan Fatma Ayvacı hakkındaki yakalama emrinin infaz edilemediği açıklandı. Sanıklardan Özkan Mayda’ya daha önce bylock kullanıp kullanmadığı soruldu. Mayda, “Ben bylock kullanmadım, bylock tespit edilen hattı benim değil Recai Morkoç isimli arkadaşımın kullandığını daha önce belirtmiş ve tahliye olmuştum. Morkoç dosyada tanık olarak dinlendi kendisi de hattı kullandığını kabul etti. Recai'nin yargılanıp ceza aldığını biliyorum” dedi.

BANK ASYA İDDİALARI

Sanıklardan Serhat Şeftali’nin avukatı Halil Istıl söz alarak, “Müvekkilimin üzerine kayıtlı taşınmaz üzerindeki tedbir şerhinin kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi. Daha sonra söz alan Sibel Aksoy’un avukatı Coşkun Demir de, “Müvekkilimiz yönünden Bank Asya hesap işlemlerinin FETÖ bağlantısını gösterdiği yönünde iddianamede bir iddia vardır. Biz 12/03/2019 tarihli bir kısım internet çıktıları ile Bank Asya’da müvekkilimin bilgi ve rızası dışında banka çalışanlarınca hesaplarda işlemler yapıldığı iddiasını ileri sürmüştük. Buna ilişkin o tarihte savcılık bu yönde bir soruşturma olmadığını bildirmişti. Ancak ilerleyen süreçte tam da bizim iddia ettiğimiz şekilde Bank Asya çalışanlarının müşterilerin bilgisi dışında hesaplarında işlemler yaptıklarına dair Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma dosyası üzerinden bir soruşturma yürütüldü. Bizzat ifadelere katıldığımız için böyle bir soruşturmanın olduğunu biliyoruz. Müvekkil yönünden bu hususun araştırılması çok önemlidir. İlgili dosyanın dosya arasına getirtilip incelenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

DURUŞMA 12 OCAK’A ERTELENDİ

Mahkeme başkanı, sanık Fatma Ayvacı hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenilmesine, dosyanın mütalaa hazırlığı için iddia makamına tevdiine, Özkan Mayda hakkında bylock tespiti değerlendirmesine, sanık Sibel Aksoy hakkında hesabında Bank Asya görevlilerince bilgisi dışında işlem yapıldığı iddiasının araştırılmasına, sanık Serhat Şeftali’nin mal varlığı üzerindeki tedbir şerhlerinin kaldırılmasına karar verecek duruşmayı 12 Ocak 2021 tarihine erteledi.  Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: