Antalya
23.09.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Canımızdan olmak istemiyoruz
Canımızdan olmak istemiyoruz

YDKB Ankara Şube Başkanı Kulakoğlu’nun, bir müteahhit tarafından saldırıya uğramasına tepki gösteren Genel Başkan Saraçoğlu ve Şube Başkanı Soysal, “Can ve mal güvenliği için hizmet verirken canımızdan olmak istemiyoruz” dedi

 

Yapı Denetim Kuruluşları Birliği (YDKB) Genel Başkanı Tekin Saraçoğlu ve Antalya Şube Başkanı Volkan Soysal, Ankara Şube Başkanı M. Emir Kulakoğlu Ankara Mamak’taki bir inşaatta müteahhit ve beraberindekilerin saldırısına uğramasını protesto etti. Ortak bir basın açıklaması yapan Saraçoğlu ve Soysal, Ankara Şube Başkanı İnşaat Mühendisi M. Emin Kulakoğlu’nun yeni başlayan bir inşaatta, müteahhit ve beraberindeki adamları tarafından saldırıya uğramasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Can ve mal güvenliği için hizmet verirken canımızdan olmak istemiyoruz” dedi.

 

İŞARETLE SALDIRDILAR

Mamak’taki inşaatta, temel bitişik bir istinadı yapmadan müteahhidin temel betonunu atmak istediğini ancak, denetçi şube başkanının bunun doğru bir davranış olmadığını, konuyu Belediye’ye ileteceğini söylediğinin belirtildiği açıklamada, “Bir önceki gün belediye zorunlu olarak temel kontrolü yapmıştır. Ve durumu belediye ile paylaşır.  Bunun üzerine Müteahhit Şube Başkanımızı arayarak  ‘Yarın gelin nasıl yapacağımızı bize anlatın’ der. Ertesi gün, şube başkanımızla beraber inşaat mühendisi denetçi ve iş takipçisi ile birlikte inşaata giderler.  Şube başkanımız ile beraberinde giden denetçi ve çalışan oturup çözümü konuşma niyetinde iken, müteahhittin işareti ile orada bulunan kişiler tarafından küfürlü, tekmeli-tokatlı saldırıya maruz kalmışlardır. Kaçmaya çalışmış olmalarına karşın darplardan kurtulamamışlar canlarını zor kurtarmışlardır” denildi.

 

KAMU GÜVENLİĞİNE SALDIRI

Yapı denetiminin bir  kamu hizmeti olduğunun belirtildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Biz Yapı Denetim Kurumları olarak 4708 sayılı yasa gereği kamu adına yapıların sağlıklı ve güvenli olması için denetim görevi yapmaktayız. Bu hizmet kamu hizmeti ise biz denetçiler bu işi ifa ederken kamu görevlisi sıfatına sahibiz. Her önüne gelen müteahhit olabilir ancak, yapı denetim mühendisi olamaz. Bu ve buna benzer saldırılar öncelikle kamu güvenliğine yapılmış bir saldırı olup, bu konuda öncelikle yapı denetçilerin can güvenliği  yasal olarak teminat altına alınmak durumundadır. Şantiyelerde saldırıya muhatap olmak istemiyoruz “.

Haber Merkezi

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: