Antalya
20.09.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
CHP'li Zeybek'ten orman yangınları önergesi
CHP'li Zeybek'ten orman yangınları önergesi

ANTALYA'nın tatil bölgesi Adrasan'da çıkan yangın sonrasında incelemelerde bulunan CHP Milletvekili Rafet Zeybek, geçen sene Antalya'da orman yangınlarının sebeplerinin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için araştırma önergesi verdiğini, yeni yasama yılında önergenin tekrar TBMM gündemine alınması için çalışacağını söyledi

Adrasan'da geçen cuma günü yaşanan orman yangınında 60 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, CHP Kumluca İlçe Başkanı Arif Kocacık ve beraberindeki heyet, orman yangını sonrası oluşan tahribatı yerinde inceledi. Rafet Zeybek, "Adrasan'da çıkan yangın ve geçmişte Antalya'da çıkan orman yangını göstermiştir ki yangının sebebi, alınacak önlemlere dair kapsamlı bir araştırma yapılması gereklidir. Yangın nedeniyle bazı seralarda hasar oluştuğu bilgisi mevcut" dedi. 

10 YILDA 25 BİN 872 HEKTAR ALAN YANDI 

Milletvekili Zeybek, bir yıl önce TBMM'ye Antalya'da orman yangınlarının sebeplerinin ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için araştırma önergesi verdiğini, yeni yasama yılında önergenin tekrar TBMM gündemine alınması için çalışacağını belirtti. Rafet Zeybek'in verdiği önergede 2008-2018 yılları arasında sadece Antalya'da 2 bin 291 yangın olduğu ve toplamda 25 bin 872,7 hektar alanın yandığı açıkladı. 

BU YANGINLAR SIRADAN DEĞİL 

Antalya'nın doğası ve ormanlarının rant ve talan için sık sık tahrip edilmeye çalışıldığını belirten Zeybek, “Gelecek kuşaklara miras olarak bırakmamız ve korumamız gereken Antalya'nın ormanlarının yangınlarla gündeme gelmesi çok üzücü. Sn yıllarda çok defa çıkan orman yangınları göstermiştir ki, bu yangınlar sıradan değil, bir ihmal ve arkasında kötü niyetin olduğu bellidir. Yanan ormanların ve daha fazla alanın tekrar ilgili kurumlarımız tarafından ağaçlandırılması gereklidir. Bu tarz orman yangınlarının tekrarlanmaması dileğiyle, Kumluca ve Adrasan'a geçmiş olsun diliyorum" diye konuştu.

CİĞERLERİMİZ YANDI

 

İncelemeye katılan CHP İl Başkanı Nusret Bayar ise, “Adrasan'da çıkan orman yangını hepimizi çok üzdü. Bu ormanlar bizim ciğerlerimiz, dolayısıyla buraların zarar görmesi hepimizi derinden yaralıyor. Daha önce de bu bölgede ne yazık ki buna benzer felaketler yaşandı. Buradaki ağaçlar 50-60 yılda yetişen, bölgenin akciğerleri olarak değerlendirebileceğimiz ağaçlar. Çıkış nedeni bilinmeyen bu ve buna benzer yangınlarla ilgili Milletvekilimiz Rafet Zeybek'in meclise sunduğu araştırma önergesi henüz dikkate alınmış değil. Meclis 1 Ekim'de tekrar açıldığında vekilimizin yeniden önerge sunarak konunun takipçisi olacağını kendisiyle konuştuk. Umarız bundan sonraki süreçte daha hassas davranılarak bu yangınların sebepleri araştırılır ve gereken önlemler alınır. Yangında seraları ve tarım alanları zarar gören vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm Adrasan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yangını söndürmek için emek sarfeden itfaiye çalışanlarına teşekkür ediyoruz" ifadelerine yer verdi. Haber merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: