Antalya
18.09.2020
A
GÜNCEL , GÜNCEL
CHP’den 14 maddelik eğitim çağrısı
CHP’den 14 maddelik eğitim çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 81 ilde eş zamanlı olarak pandemi sürecinde eğitimde yaşanan sıkıntılara çözüm olacak 14 maddelik çağrıda bulundu. CHP İl Başkanı Nusret Bayar’ın okuduğu açıklamaya, Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Kadın, Gençlik ve ilçe yönetimlerinden temsilciler katıldı.

EĞİTİMİN SİYASETİ OLMAZ

“Pandemi döneminde eğitimin sorunlarını çözmeye talibiz” diyerek açıklamasına başlayan CHP İl Başkanı Bayar, “Yeni eğitim ve öğretim yılı, pandemi koşullarında başlarken, devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır. Eğitim, sıcak siyasetin konusu olamaz” diye konuştu.

DERSLİK İHTİYACI

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 14 maddelek çağrıyı yineleyen Bayar, Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli mali kaynak sağlanarak, 57 bin 340 derslik ihtiyacının giderilmesi, gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmasını önerdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyor ve bunu yapamayacağını söylüyorsa, yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP'li büyükşehir belediye başkanlarının bu yatırımı, çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya talip olduğunu belirten Bayar, “Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye, çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak için YÖK ile iş birliği yapılmalı. Üniversitelerin 2020-2021 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanları doğrudan örgün eğitim sisteminin kullanımına tahsis edilmelidir” ifadelerini kullandı.

ATAMALAR YAPILMALI

Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile birlikte, çocukların eğitimi için ihtiyaç duyulan, 92 bin 165 öğretmenin atamasının zaman geçirilmeden yapılmasını isteyen Bayar, “Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir. Okulların hijyen kurallarına uygun olacak şekilde açılması ve hijyenin sürekliliği açısından MEB'e, en az, 60 bin kişilik kadrolu yardımcı hizmet personel alımı, yetkisi verilmelidir. Dezenfektan, maske ve ateş ölçümü cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir. Okullar açılmadan önce tüm bu ihtiyaçlar süratle giderilmelidir” şeklinde konuştu.

 

İNTERNET SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, internet hizmeti sağlayıcısı kurumlarla görüşerek, zorunlu örgün eğitim kapsamında, devlet okullarına kayıtlı, 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin, internet erişimini sağlamasını öneren Bayar, “Bu hizmet için internet sağlayıcısı kurumların maliyeti evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Uzaktan eğitim süresince, öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına, sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin, ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm alt yapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu hiç kimse unutmamalıdır” dedi.

 

TABLET VE BİLGİSAYAR SORUNU

Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrencinin, televizyona kavuşması, için MEB, sivil toplum örgütleri ile birlikte "senin de televizyonun olsun” kampanyası açmasını isteyen Bayar, şunları söyledi: “MEB, bu kampanyayı açmayacaksa, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla bu sorunu çözmeye taliptir. Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evrensel hizmet fonundan karşılanmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapamayacaksa CHP'li belediyeler yılbaşındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyaları engellenmemek kaydıyla, tablet ve bilgisayar sorununu çözmeye hazırdır. Milli Eğitim Bakanlığının, EBA üzerinden yaptığı uzaktan eğitim, sadece TRT ile sınırlı kalmamalıdır. Belli dersler tüm televizyon kanallarında, eş zamanlı verilmelidir. Böylece çocuğun uzaktan eğitim almasının önündeki bazı engeller, kaldırılmış olacaktır”.

 

CHP OLARAK HAZIRIZ

Pandemi koşulları, tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse, sadece Türkçe, Matematik, Fen bilgisi gibi önemli derslerin okullarda verilmesi gerektiğini belirten Bayar, açıklamasını şöyle tamamladı: “Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır. Okul servisi yapan esnafın, bu süreçte kazanç elde edemeyeceği için, vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin, faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır. Kamu, özel ayrımı yapmaksızın, 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere, dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin önemini bir kez daha göstermektedir. İktidar adayı bir parti olarak biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, çocuklarımızın eğitim hakkı ve güvencesi için her şeyi yapmaya hazırız”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: