Antalya
31.08.2020
A
ÇEVRE
Ağrı Dağı'nda bir Ahmetlerli
Ağrı Dağı'nda bir Ahmetlerli

Manavgat'ın Ahmetler Köyü'nden Mehmet Kocaakça doğa gezileri ve dağ tırmanışlarıyla tanınıyor. Kocaakça'nın son tırmanışı Türkiye'nin en yüksek dağı Ağrı Dağı'na oldu.

Türkiye’nin en yüksek on dağının yedisinin zirvesine çıkan Mehmet Kocaakça,son olarak Ağrı Dağı'nı hedef olarak belirleyip Ağustos ortasında yollara düştü. Tırmanış öncesinde vücudunun yüksek rakımlara alışması için üç ayrı zirve gerçekleştirdi.  11 Ağustos'ta 3 bin 204 metre yüksekliğindeki Erek Dağı, 12 Ağustos'ta 3 bin 550 metre yüksekliğindeki Artos Dağı; 13 - 14 - 15  Ağustos'ta  4 bin 58 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı olmak üzere zirveleri sıraya dizerek arkadaşları ile Ağrı dağına hareket etti.

GURURUNU YAŞIYORUM

Ağrı'nın 2 bin 200 metre yüksekliğinden yürüyerek 3 bin 200 metredeki kamp alanına vardıklarını belirten Mehmet Kocaakça, "Hava durumunu takip ederek kamp yerinde iki gece kaldık. Ardından 4 bin 200 metre kampına hareket ettik. Gece saat iki gibi asıl hedef için zirve yolculuğumuzu başlattık. 19 Ağustos 2020 günü 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı'nın zirvesine ulaştık. Ahmetler, Manavgat ve Antalya kimliğini Ağrı'nın zirvesinde temsil eden ilk Ahmetlerli olmanın gururunu yaşıyorum" dedi.

HEDEF 7 BİN METRE

Aralarında, Ağrı dışında Savalan (İran - 4810, Heremler (İran - 4612), Kesra (İran - 4597), Bazardüzü (Azerbaycan - 4466), Şah Dağı (Azerbaycan - 4243), Süphan (Türkiye - 4058)gibi dağların da bulunduğu 150 civarında dağın zirvesine çıktığını belirten Kocaakça, "9 - 10 yıldır doğa yürüyüşleri ve dağcılık faaliyetlerimi sürdürüyorum. Her yıl 10 - 15 günlük bir program yapıp, önüme bir önceki yılın üstünde bir hedef koyarak tırmanışlarımı gerçekleştiriyorum. 5 binden sonra 6 bin 7 bin metre hedefi geliyor. Bundan sonraki tırmanışım 6 - 7 bin metre hedefine yönelik olacak" diye konuştu.

DAHA YÜKSEK OLACAK

10 ya da 5 kişilik gruplar halinde bu tırmanışları gerçekleştirdiklerini belirten Kocaakça,"Doğa gezilerimize katılım daha yüksek oluyor. Doğa fotoğrafçılığı bu gezilerimizin bir başka yönü. Önümüzdeki yılın programı içinde Karadeniz gezimiz yer alacak. Tırmanış içinse henüz bir dağ ya da dağlar belirlemedik. Ancak dediğim gibi tırmanış gerçekleştireceğimiz dağ, Ağrı Dağı'ndan daha yüksek bir dağ olacak" ifadelerine yer verdi.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: