Antalya
Yayın Tarihi : 28.08.202016:05
Güncelleme Tarihi : 28.08.202016:06
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Eğitime hazır değiliz
Eğitime hazır değiliz

21 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlayacağı açıklanan okulların, koronavirüs salgını tehdidi altında olduğunu belirten Eğitim Sen Şube Başkanı Sönmez, “10 okulda sıkıntı var. Sağlıklı ortam oluşturulmadan okullar açılmamalı” dedi

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, eğitimin başlayacağı tarih yaklaştıkça koronavirüs salgınının geldiği aşamadan kaygı duyduklarını söyledi. Artan vaka sayıları, alınmayan önlemler ve ne olacağını bilememenin verdiği karamsar bir ruh halinin, toplumun genelinde yaygınlaştığına dikkat çeken Sönmez, “Öğretmenlerin mesleki çalışmalarını uzaktan yapılması mümkün olmasına rağmen, okullarda kapalı mekânlarda, tedbir alınmadan yapılması yeni Covid vakalarını da beraberinde getirmiştir” diye konuştu.

 

ÖNLEM ALINMADI

Öğretmenlerin 24 Ağustos tarihinden itibaren okullarda seminer çalışmalarına başladığını belirten Sönmez, “O gün gördük ki bütün okullarda bilim insanlarının önerdiği şekilde Covid19 tedbirleri alınmamış. Bu hafta içerisinde Türkiye’nin birçok bölgesinden Covid19’a yakalanan öğretmen arkadaşlarımızın haberleri geldi. Antalya’da da ilk etapta 10’a yakın okulda Covid19 testi pozitif çıkan arkadaşlarımız oldu. Bu öğretmen arkadaşlarımız seminerin başladığı ilk günlerde okula gelmiş, toplantılara katılmış, okuldaki öğretmenlerin büyük bölümü ile temas halinde olmuş ve sonra pozitif olduğu tespit edilmiştir. Bu gerçekliğe rağmen bu okullardaki öğretmen arkadaşlarımız herhangi bir taramadan geçirilmemiş, okula toplu halde gelmeye devam etmişler” ifadelerini kullandı.

 

10 OKULDA SIKINTI

Muratpaşa Güzeloluk Anadolu Lisesi ve Konyaaltı Akdeniz Anadolu Lisesi’nin bu konulardaki en somut örnekler olduğunu belirten Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, sözlerini şöyle tamamladı: “Okulların bugünkü durumu dikkate alındığında bu şartlarda eğitimin başlamasının somut koşulları yoktur. Sağlıklı bir eğitimin gerçekleştirilmesi için okullarda bilim insanlarının önerdiği hiçbir tedbir alınmamıştır. Okullara gelen malzeme her okul için 150 adet maske ve 1 litre dezenfektandan ibarettir. Eğitim Sen olarak okulların başlatılmasına karşı değiliz. Biz bilim insanlarının önerileri doğrultusunda bütün tedbirlerin alınmasını, öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin sağlıklarının korunmasını ve sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturulduktan sonra yüz yüze eğitimin başlatılmasını istiyoruz”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: