Antalya
28.08.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL
ANTBİRLİK’te hedef; 200 milyon TL’lik yatırım
ANTBİRLİK’te hedef; 200 milyon TL’lik yatırım

Üç yıl önce 90 milyon lira borçla yönetimi devralan ve bugüne kadar 80 milyon lira yatırım yapan ANTBİRLİK Yönetimi, 2020 yılında da GES ve meyve suyu fabrikası kurarak toplam 200 milyon liralık yatırım hedefledi

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) 68. Kuruluş yıldönümünde  başta kendi enerjisini üretmek için güneş enerji sistemleri (GES)  ve meyve suyu fabrikası projesiyle birlikte toplam 200 milyon liralık yatırım gerçekleştirecek.

 

PANDEMİ DURDURAMADI

ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, 3 yıl önce göreve geldiklerinde ANTBİRLİK’i 90 milyon lira borç ile devraldıklarını bildirdi.  Üretici ortakların ve bölge çiftçisinin hem ekonomik hem de teknolojik gelişimini artırmak için çalıştıklarını belirten Yavuz, tüm dünya ekonomisi ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyen pandemi sürecinin de ANTBİRLİK’in yatırımlarını durduramadığını söyledi. Yavuz, şunları kaydetti.

 

GELECEK PLANLANIYOR

Antbirlik’i pandeminin de durduramadığını belirten Yavuz, “Pandemi döneminde üretimin durmaması için zor durumdaki çiftçilerimize kredi desteği verdik. Pandemiyle mücadele sürecinde çiftçimize 78 milyon lira kredi verdik.  Çiftçimiz ve üye ortaklarımız için 200 milyon liralık yeni hedeflerimiz var. 90 milyon lira borçla devir aldığımız ANTBİRLİK’te 3 yılda 80 milyon liralık yatırım yaptık. Şimdi de 200 milyon liralık yeni bir yatırımla Antalya tarımının ve bölge çiftçisinin geleceğini planlıyoruz” diye konuştu.

 

HEDEFLERİ BÜYÜK

ANTBİRLİK’in gelecek 50 yılını aydınlatacak 6 fabrika ve 1 GES projesi başlattıklarını anlatan Mustafa Yavuz, şöyle devam etti: “Çiftçimiz adına büyük hedeflerim var. Kurumu 2017’de 90 milyon lira borçla devraldık. Borçlarımızı ödedik ve 3 yılda 80 milyon liralık yatırım yaptık. Her türlü zorluğa ve ekonomik sıkıntılara rağmen çekinmeden radikal kararlar alıp çiftçimizi refaha ulaştıracak hedeflerimizin peşinden yürüdük. Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olmak için 2023 yılına 23 bin ortakla girmeyi planlıyoruz. Bunun için tüm çiftçilerimize kapılarımızı sonuna kadar açtık.’’

 

HIRSIZLIĞI ÖNLEDİK

ANTBİRLİK’in itibarını korumak için yeniden yapılandırmaya girdiklerini ifade eden Yavuz, “Her yıl milyonlarca lira zarar eden bu kurumu sadece hırsızlığı önleyerek kar eden kurum haline getirdik. Pamukve narenciye dışında ürün almayan ANTBİRLİK 3 yılda slajlık mısır, buğday, narenciye, zeytin, sıkımlık nar, susam ve yer fıstığı alan bir kurum oldu. Çiftçimizin ürettiği her ürüne el attık. Üreten ve tüketen adına piyasayı oluştururken, ülke genelinde takip edilen, yatırımlarımızla anılan bir kuruluş olduk” dedi.

 

LOJİSTİK MERKEZİ

Çiftçinin ürün gider maliyetlerini düşürmek için araç gereç parkını zenginleştirdiklerini ve Lojistik Merkezi kurduklarını anımsatan Yavuz, Lojistik Merkezi ile üreticinin tarlasındaki ürünün toplanmasında, taşınmasında ve işçilik maliyetlerinin aşağıya çekildiğini kaydetti. ANTBİRLİK Başkanı Mustafa Yavuz, şöyle devam etti: “80 milyon liralık yatırımla Lojistik Merkezini kurduk. Modern iş makinelerimizle çiftçimize güven verdik. Satmadan aldık ve borç ödedik. Satmadan geleceği planladık. Enerjimizi bile güneşten kazanmak için Antalya’nın en büyük Güneş Enerji Sistemi (GES) ihalesine çıktık. Çiftçilerimizin gelişimi, zenginleşmesi için ANTBİRLİK’in  Antalya ve ülkemiz ekonomisine katkı koymasını istiyoruz”.

 

KABUĞUNU KIRDI

ANTBİRLİK’in gelecek 50 yılını kurtaracak yem fabrikası, 5 ayrı üniteli meyve suyu fabrikası, salça fabrikası, yağ kombinası (kapasite büyütme), zeytinyağı tesisi (kapasite büyütme) ve soğuk hava deposu için ilk adımı attıklarını anlatan Mustafa Yavuz, şunları kaydetti: “ANTBİRLİK kabuğunu kırdı ve ülkemizin en büyük çiftçi kurumu olma yolunda hızla ilerliyor. İşimiz üretmek, planlamak ve yatırım yapmak. 2022’de yatırımlarımız çiftçimizin, Antalya ve ülkemizin hizmetine girecek. Tarladan sofraya bir hizmet ağı kurup, üreten çiftçimize katkı yapacağız. Ekonomimize destek olacağız ve bu sayede Antalya içinde istihdam yaratıp sinerji oluşturacağız. Bizim siyasetimiz toprak, ne ekersek onu biçeceğiz”.

 

50 YILI AYDINLATACAK PROJELER:

Güneş Enerji Sistemi:Antalya/Aksu ve Serik/Çandır’da bulunan tesislerin çatısına kurulacak Güneş Enerji Sistemi 30 milyon TL’ye mal olacak. Yaklaşık 55 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek tesis üretime geçtiği an 5 yılda yatırımını amorti edecek.

Yem Fabrikası: Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için her türlü yem üretiminin yapılacağı 5 bin metrekare alan üzerinde saatte 20 ton kapasiteli yem fabrikasının maliyet 20 milyon TL.

Meyve suyu fabrikası: Nar, elma, portakal, domates, limon sıkıma ve salça ünitelerinin yer aldığı 10 bin metrekare kapalı tesis. 7 bin 500 metrekarelik alanda nar, elma, portakal, domates, limon konsantre üretimi yapılacak. 2 bin 500 metrekare alanda ise salça üretilecek. Fabrikanın yaklaşık maliyeti 55 milyon TL

Soğuk hava deposu; Sebze ve meyve için tam donanımlı 20 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek soğuk hava deposunun yaklaşık maliyeti 30 milyon TL

Yağ Kombinası (Kapasite büyütme ve modernize): İşletme çekirdek deposu, linter dairesi, yağ dairesi, küspe deposu, küspe paketleme, kapçık deposu ve kazan kapçık ünitelerinin bulunduğu 25 bin metre karelik fabrikasının yaklaşık maliyeti 35 milyon TL

Zeytinyağı tesisi (kapasite büyütme ve modernize): Ürün kabul etme, işleme, sıkma, depolama, dolum, ambalajlama işlemlerinin yapılacağı 2 bin metre kare kapalı alanlık fabrikasının maliyeti 15 milyon TL

Sabun ve kozmetik üretim tesisi: Zeytinyağı özünden elde edilecek sabun ve her türlü kozmetik ürünün işleneceği fabrikanın maliyeti 8 milyon TL.

 

Haber Merkezi

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: