Antalya
27.08.2020
A
GENEL
Makbule Tanış, Baro başkanlığına aday
Makbule Tanış, Baro  başkanlığına aday

Antalya Barosu başkanlığı için aday sayısı artıyor. Avukat Makbule Tanış, adaylığını açıklayan son isim oldu. 

10 kişilik yönetimi ile birlikte adaylığını açıklayan Makbule Tanış’ın yönetiminde, Av.Ferah Dilek, Av.Ersun Yıldız, Av. Birkan Alkaya, Av. Fatma Hande Amioğlu Gül, Av. Pınar Topçu, Av.Şaziye Gökmen, Av. Onur Altınkan,  Av. Sevda Sil, Av. Buket Özcan ve Av. Mehmet Fettahoğlu bulunuyor.

 

AVUKATLAR DA ETKİLENDİ

Son yıllarda yaşanan sürecin, avukatlık mesleğini de etkilediğini belirten Makbule Tanış, “Cumhuriyet tarihinde görülmemiş sayıda avukatın, gazetecinin, milletvekilinin, düşüncesini açıklayan aydınların gerekçesiz olarak tutuklandığı, üniversitelerin bilimsel özerkliğini yitirdiği ve susturulduğu, demokratik protestoların ağır şekilde cezalandırıldığı, yasamanın gücünün yok sayılmaya çalışıldığı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına olan güvenin ortadan kaldırıldığı, adil yargılanma hakkının hiçe sayıldığı, her geçen gün etkisini giderek arttıran ekonomik sorunlarla, toplumun geleceğinden endişe duymaya başladığı zor bir süreçten geçmekteyiz. Avukatlık mesleği de bu süreçten en çok etkilenen mesleklerden birisidir” dedi.

 

ÇOKLU BARO DÜZENLEMESİ

Kabul edilen çoklu baro düzenlemesi ile üzerlerine tarihi bir sorumluluk yüklendiğine dikkat çeken Makbule Tanış, “Biz hukuktan yana tarafız, hukuk devleti talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir hukuksuzluğa duyarsız kalamayız. Hiçbir haksızlık karşısında suskun olamayız. Çünkü biz avukatlar, kanuna, ahlaka, mesleğin onuruna ve kurallarına bağlı kalacağımıza ant içtik. Bu andımızı yerine getirmek için uğraş vereceğiz. Hep birlikte ortak akılla, farklı bakış açısıyla, pratik, somut, uygulanabilir nitelikte çözümler üretmemiz gereklidir” diye konuştu.

 

ADAYLIK GEREKÇELERİ

Aday olma gerekçelerini de açıklayan Tanış, şunları söyledi: “Meslek sorunlarımıza kalıcı çözümler üretebilmek için, kendini tekrar eden söylemlerle yönetilen klasik baro sarmalından çıkarak birlikte yönetmek için, Hukukun ve demokrasinin iktidarı ele geçirmek için kullanılan bir araç olmadığını, evrensel bir değer olduğunu göstermek ve ne pahasına olursa olsun korkusuzca mücadele etmek için, Kadını ikinci sınıf gören zihniyetin sonucu , toplumda körüklenen şiddet, tecavüz ve cinayetler karşısında kadınlarımız ve çocuklarımız ile ilgili mücadeleyi büyütmek, kendi sözümüzü söylemek için,  Genç meslektaşlarımızla baroyu buluşturmak ve dinamik bir yapıyla geleceğimizi tesis etmek için Antalya Baro başkanlığına adayım”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: