Antalya
24.08.2020
A
ÇEVRE , GÜNCEL , YAŞAM
Köprüçay’da HES cinayeti bitmiyor!
Köprüçay’da HES cinayeti bitmiyor!

Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde Kasımlar Barajı ve HES’te nehir yatağına verilmesi gereken can suyu kesilince nehir kurudu, binlerce balık öldü…

 

Haber: Yusuf Yavuz

Antalya ve Isparta sınırlarında inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES Projesi, 2016’da su tutmaya ve deneme üretimine başladı. Isparta’da Ayvalı Çayı, Antalya’da ise Köprüçay adını alan su kaynağını kullanarak üretim yapan Kasımlar Barajı ve HES’in neden olduğu çevre sorunları bir türlü bitmiyor.

HES YÜZÜNDEN NEHİR KURUDU, BİNLERCE BALIK ÖLDÜ

Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde bulunan HES ünitesinden nehir yatağına bırakılması gereken can suyunun bırakılmadığını iddia eden köylüler, nehir yatağının kuruduğunu ve binlerce balığın öldüğünü öne sürdü. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Kasımlar Barajı ve HES projesi ilgilileri ise nehir yatağına bırakılan can suyunun kesilmediği görüşünü savundu.

İKİ İLDE 6 KÖYÜ ETKİLEYEN HES PROJESİNİN SORUNLARI

Değirmenözü köyünden geçen Köprüçay, aynı zamanda Köprülü Kanyon Mili Parkı’nın da sınırını çiziyor. Gülsan Holding’e ait olan Kasımlar Barajı ve HES Projesi, bu bölgede iki ilin sınırında inşa edildi. Köprüçay’ın yukarı havzasında, Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar ve Darıbükü köylerinde, vadinin güneyinde ise Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Değirmenözü köyünde iki ayrı HES ünitesi bulunan proje ayrıca birçok köyü de etkiledi. Ancak inşasına başlandığı 2012 yılından bu yana HES projesinin neden olduğu sorunlar bir türlü bitmedi.

BARAJ ZEMİNİNE AYLARCA BETON ENJEKTE EDİLDİ

Geçtiğimiz Ocak ayında Kasımlar Barajı’nın mansabından nehir yatağına akan yoğun çimento büyük kirliliğe neden olmuştu. Barajın zemininde çatlaklar oluştuğu ve beton enjekte edildiği öne sürülürken aylarca devam eden bu işlem Köprüçay’ın bu bölümünün uzun süre gri akmasına neden olmuştu.

BALIKLAR ÖLDÜ BÜTÜN CANLILAR TEHLİKEDE

Kasımlar Barajı ve HES şimdi de balık ölümlerine neden oldu. Projenin Değirmenözü ünitesinden nehir yatağına bırakılması gereken can suyunun bırakılmadığını öne süren köylüler, binlerce balığın öldüğünü belirterek önlem alınmasını istedi. Değirmenözü köylülerinin sosyal medyadan yaptığı çağrıda şöyle denildi: “Yukarıda bulunan baraj ve hidroelektrik santrali Köprüçayın dere yatağına can suyu salmadığı için dere yatağında susuz kalan canlılar, başta balıklar olmak üzere ölmeye başlamıştır. Eğer dere yatağına can suyu salınmaz ise bütün canlıların hayatı tehlikededir.”

Köprüçay’ın bu bölgesinde Haziran 2016’da da balık ölümleri yaşanmış ve nehir yatağında benzer görüntüler ortaya çıkmıştı.

‘HES PROJESİ YETERİNDE DENETLENMİYOR’

Nehir yatağının kuruması ve balık ölümleri yöre halkının tepkisini çekerken Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’da bir açıklama yaparak yetkilileri göreve çağırdı. Kasımlar Barajı ve HES projesinin il merkezlerine uzak kalmasından dolayı ilgili kurumlarca yeterince denetlenmediği görüşüne yer verilen açıklamada, ortaya çıkan bu doğa katliamının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

SORUMLULAR HAKKINDA YASAL İŞLEM BAŞLATILMALI

Gülsan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kasımlar Barajı ve HES projesinin 2012 yılından bu yana Antalya ve Isparta illeri sınırları içinde birçok çevresel ve sosyal yıkıma yol açtığına dikkat çekilen açıklamada, “Değirmenözü’ndeki balık ölümleri ve nehir yatağının kurutulmasına ilişkin ivedilikle yasal işlem başlatılmasını ve sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: