Antalya
14.08.2020
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Mart ayından beri ne değişti?
Mart ayından beri ne değişti?

Yüz yüze eğitimin 21 Eylül’de başlayacak olmasını değerlendiren Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Mart ayından bugüne okullarda pandemi ile ilgili ne yapıldı? Hangi önlemler alındı da 21 Eylül’de okulların açılmasına karar verildi” diye sordu

Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması ile ilgili kararını açıkladı. Buna göre 31 Ağustos’ta okullar uzaktan eğitimle başlayacak, 21 Eylül’de ise aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitim başlayacak. Bu açıklamaya göre yüz yüze eğitimin belirli sınıflar için 21 Eylül’de başlayacağı görülüyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Geçtiğimiz Mart ayında ülkemizde de pandeminin ortaya çıkması ile birlikte okullarda yüz yüze eğitime ara verilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı o dönem için hazırlıksız yakalanmış uzaktan eğitimde önemli sorunlar yaşanmıştı. Bugün geldiğimiz aşamada Mart ayından farklı bir çalışma yürütülmüş değil. Yaz dönemi boyunca okullarda hijyen, mesafe, donanım, personel vb konularında öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığını koruyacak hiçbir adım atılmadı. Uzaktan eğitimin her öğrenciye ulaşabilmesi için donanım ihtiyacı olan öğrenciler tespit edilmedi. Bu öğrencilerin ihtiyaçları giderilmedi” dedi.

DÜZENLİ PLAN YAPILMALI

“Sınıfların seyreltilmesine dönük bir çalışma yürütülmedi. Öğrencilerin geçtiğimiz dönemdeki eksikliklerini giderebilecekleri bir müfredat sistemi oluşturulmadı” diyen Sönmez, “Yüz yüze eğitimin başlangıcında öğrencilerin okula ve yeni sürece uyumları konusunda kapsamlı bir rehberlik çalışması yapılmadı. Sadece bir haftalık bir uyum süreci planlanmış gözükmektedir. Kalabalık sınıfların ikiye bölünmüş olması riski ortadan kaldırmıyor. Sınıflarda yeterli mesafenin olabileceği ve temasın önlenebileceği bir düzenin çoktan planlamasının yapılması gerekiyordu. Yine yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte yaşanacak en önemli sorun okulların ve öğrencilerin hijyeni açısından gerekli olan temizlik malzemelerinin ve maskenin teminidir. Bakanlık bu eksiklikleri gidermek için okullara bütçe ayırmalıdır. Okulların kantin gelirlerinin ve velilerden topladığı katkı paylarının bu yıl olmayacağını düşündüğümüzde sorunun büyüklüğünü görebiliriz” şeklinde konuştu.

ÖZEL OKULLARIN DURUMU

Sönmez açıklamasını şöyle tamamladı: “Eğitim alanındaki bu sorun kendine özgü çözüm yolları üretilerek giderilmelidir. Ülkedeki diğer sorunları giderme adına eğitime yön vermek, yöntem geliştirmek bütün halkın sağlığını tehlikeye atmak anlamına gelir. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin sağlığı bizim için önemlidir. Bu nedenle bilimsel olarak okulların covid19 un yayılmasını önleyecek tedbirler alınmadan okullar yüz yüze eğitime açılmamalıdır.  Özel okulları ve piyasaları kurtarma adına bilime aykırı kararlar alınmamalıdır. Eğitimle ilgili kararlar alınırken bilim insanlarının, eğitim emekçilerinin sendikalarının, velilerin görüşleri alınmalı ve ortaklaşma sağlanmalıdır.

 

KUTU

Eğitim-İş de temkinli

Okulların 21 Eylül’de açılacak olmasına Eğitim-İş de temkinli yaklaştı. Şube Başkanı Fatin Iltar şunları söyledi: “Mevcut şartlarda açılması demek öğrencilerin, eğitim emekçilerinin ve velilerin sağlığının riske atılması demektir. Yüz yüze eğitimin yerini kesinlikle uzaktan eğitim tutamaz. Fakat mevcut şartlarda ilk dönemin uzaktan eğitimle sürdürüleceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca salgın rakamlarını gizledikleri düşünüyoruz. Bu nedenle şuan az vaka gibi görülse de okullar açıldığına vaka sayısının hızla tırmanacağını ve toplum sağlığının daha da riske atılacağını ön görüyoruz. Okullar sosyal mesafe, hijyen gibi önlemler almadan kesinlikle açılmamalı”

Engin KORKMAZ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: