Antalya
07.08.2020
A

 

Sevgili Okurlar;

Tüm dünyada yaşanan Covid-19 sürecinin sonunda tekrar sizlerle köşemizde bir arada olmaktan çok mutluyuz. Bu süreçte haftalık yayınlanan gazetemizin tekrar günlük olarak yayınlanmaya başlaması hepimizi çok sevindirdi. Bu yeni dönemde de gazetemizin başarlarına devam edeceği inancıyla tüm okurlarımıza tekrar merhaba demenin mutluluğu içindeyiz.

            Covid-19 sürecinde hepimiz tüm dünya ile birlikte evde kalma sürecini çok yoğun biçimde yaşadık. Yetersizlikten etkilenmiş çocuğa sahip ailelerimiz bu süreci daha yoğun problemlerle geçirdi. Bunu yaşanan dönemde karşılaştığımız ailelerin sorularından anlamaktayız. Yeteraizlikten etkilenmiş çocuklarımız belirli boyutta bulaşıcı hastalıklar konusunda normal gelişim gösteren çocuklara göre daha yüksek risk grubunda yer almaktadırlar. Bu ailelerimizin tedirginliklerinin daha artmasına neden oldu ve tedbirler kapsamında ev içi tedbirleri daha yoğunlaştırmamıza neden oldu. Bu hassasiyet çocuklarımızı korumak için mutlaka gerekliydi ancak günlük hayatımıza getirdiği problemler normal gelişim gösteren çocuklara göre kat be kat fazla oldu maalesef.

Bu problemlerin başında ev içinde çok uzun süre kalmak zorunda olan çocuklarımızın gösterdiği davranış problemleri yer almaktadır. Sokağa çıkma yasakları süresince İçişleri Bakanlığı genelgeleri ile engelli raporu olan çocuklarımızın ebeveynleri ile birlikte dışarı çıkmasına izin verilmekteydi ancak bu bile günlük olarak okula gitme, rehabilitasyon merkezine gitme, anne ve baba ile parkta diğer çocuklarla zaman geçirme gibi rutinlerden bir anda tamamen bunların ortadan kalktığı bir günlük yaşama geçiş başta otizmden etkilenmiş çocuklarımız olmak üzere tüm engel grubunda olan çocuklarımızı negatif yönde çok fazla etkilemiştir. Otizmden etkilenmiş çocuklarımızı belirtmemizin nedeni zaten rutin günlük hayatta yoğun davranış problemleri gösteren bu çocuklarımızın evde kalma sürecinde varolan davranış problemleri çok fazla arttı ya da ortadan kaldırılan davranış problemleri geri geldi ya da yeni davranış problemleri ortaya çıktı. Bu süreçte okullarımız ve rehabilitasyon merkezlerimizde görev yapan öğretmen arkadaşların uzaktan dahi olsa anne babalara yardımcı olmak için yoğun çaba gösterdiklerini de görmek hepimizi sevindirdi. Kuşkusuz problemler sadece davranış problemleri olarak düşünülemez, bunun yanında çocuklarımızda çok yemeye ve antreman eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kilo problemleri, uzak tutmaya çalıştığımız televizyon, tablet, telefon, bilgisayar gibi ekranlara tekrar yoğun bağımlı hale gelme durumu, ki burada anne babalara hak vermeliyiz evde kalma süreci o kadar uzun sürdü ki çocuklarımızı meşgul etme adına bile bu ekranlara tekrar mecburen yaklaşmalarına izin verdiler, bunula birlikte tüm ailenin evde olması nedeni ile ortaya çıkan ailesel problemleri de gözardı etmememiz gerekiyor.

Sonuç olarak çok önemli ve bir o kadar tehlikeli bir dönemin sonunda bir çok problemle tekrar baş etmek zorunda olduğumuz bir sürece girmiş bulunmaktayız. Umarız bu süreci ustalıkla atlatır ve çocuklarımızın pandemi öncesi duruma dönmeleri için gerkenleri yaparız. İdarenin de ailelerimiz ile ilgili alacağı ekstra tedbirler bizler için (aslında normal olmayan) normale dönme sürecini hızlandıracaktır.

 

Esenlikler Dileriz.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok