Antalya
06.08.2020
A
GENEL , GÜNCEL
BAİB’e darbe yapıldı!
BAİB’e darbe yapıldı!

Asil ve yedek yönetim ile denetleme kurulu üyelerinin istifa ederek yönetimin düşürüldüğü BAİB’de, yaşanan süreci ‘darbe’ olarak nitelendiren işinsanı Abdullah Bulut, “Seçimle gelen seçime gitmeliydi. Pandemi sürecinde ihracatçıya büyük sıkıntı yaşatıldı” dedi

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nde (BAİB), yöneticilerin istifa etmesi ile başkanlığı düşen Hakkı Bahar’ın yönetiminde yer alan Adalya Tarım’ın sahibi işinsanı Abdullah Bulut, yaşanan süreci darbe olarak nitelendirdi. Hakkı Bahar’ın yanı sıra, Süleyman Tuncer, Vahit Uçak, Hatice Öz ile birlikte istifa etmeyen isimler arasında yer alan Bulut, Hakkı Bahar ile birçok konuda fikir ayrılığı yaşadığını, buna rağmen seçimle gelen bir başkanın seçimle gitmesi gerektiğini düşünerek istifa etmediğini söyledi.

BENİ DE ARADILAR

İstifa eden üyelerin, yönetim içinde huzursuzluklar ve uyumsuzluklar olduğu için bu kararı aldıklarını açıkladıklarını belirten Bulut, “Yönetim kurulduktan sonraki 2.5 sene güzel giden her şey, son 15 günde tamamen tersine döndü. İstifa edilecek bir durum yoktu. Her ailenin içinde olduğu gibi BAİB içinde de sorunlar vardı. Fikir ayrılığı olacak ki doğruyu bulalım. Sorunlar çözülemeyecek kadar büyük değildi. Ancak arkadaşlar istifa edip organize olmayı tercih ettiler. Hatta beni de arayıp istifa etmem istediler. Pandemi sürecinde düğün dahi yapılmazken seçim beklentisi içinde olmanın yanlış olduğunu söyledim” dedi.

ERGİN CİVAN’A ELEŞTİRİ

İstifa edenlerin başında Ergin Civan’ın olduğunu belirten İşinsanı Abdullah Bulut, süreçle ilgili şu bilgileri verdi: “Zaten BAİB başkanlığına adaylığı gündemde ve üyeleri dolaşıyorlar. Geçmiş dönemde Mustafa Satıcı’nın karşısına aday olmuştu, kaybetti. Bu dönemde Hakkı Bahar’ın yönetiminde yer aldı. BAİB yönetimini yaş sebze meyve sektörü belirliyor. Ciddi bir üye sayısı var. Ergin bey tarım kökenli olmadığı için Hakkı Bahar’ı seçimsiz devirip koltuğa oturma planı yapmıştı. Hakkı Bahar da seçimle geldiğini, bu şekilde bırakıp gidemeyeceğini belirtti. Hakkı Bey’i istifa ettiremeyince yönetimi düşürdüler”.

6 AY DENETİM YAPILDI

Seçimle gelen bir yönetimin seçimle gitmesi gerektiğini belirten Abdullah Bulut, “Müfettişler geldi ve 6 ay denetim yapıldı. Birkaç küçük usul hatası dışında hiçbir sorun bulunmadı. Akçeli işlerde en küçük bir hata yoktu. Pandemi gibi olağanüstü bir dönemde bu işlere girişilmemeliydi. Yaşananlar, umarım Türkiye’deki diğer birliklere model olmaz. Sadece BAİB’de değil, tüm oda ve birlikler yapılan uygulamayı kınıyor. 11 kişilik yönetimden 6 kişi istifa etti, 5 kişi etmedi. Ancak konudan haberi olmayan 6 yedek üyeyi istifa ettirip, geriye 11 kişilik yönetim kalmayınca yönetim düşmüş oldu” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜ BÖLMEYİZ

BAİB başkanlığı için isminin geçtiğini belirten Abdullah Bulut, konuyla ilgili şunları söyledi: “Yaş sebze ve meyve sektöründen Ümit Mirza Çavuşoğlu isimli bir arkadaşımız aday oldu. Bizim sektörde bir aday varsa, ikinci bir aday olarak ortaya çıkmayız. Biz sektörümüzü bölmeyiz, bölmeyeceğiz de. Diğer tarafta Ergin Civan’ın ismi geçiyor. Ancak ortada henüz bir seçim takvimi yok. Seçim takvimi belli olur, aday değişikliği olursa, yaş sebze meyve sektörünün tek adayı olarak aday olabilirim. Ancak Ümit bey aday iken ben aday olarak ortaya çıkmam”.

BAİB’E HAKİM OLAMADI

Hakkı Bahar’ın, ihracatçıların alışık olmadığı değişik bir tarzı olduğunu belirten Bulut, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizim yaş sebze ve meyve sektörüne de biraz mesafeliydi. Tarz ve metod olarak kusurları vardı. BAİB’e tam olarak hakim olamadı. Eksikleri vardı ancak yüz kızartıcı bir suçu yoktu. Her şeye rağmen 4 yıllığına seçilmişti ve bu şekilde gönderilme şekli çok yanlış oldu. Pandemi sürecinde işler ivme kazanmışken yaşanan bu olay ihracatçıyı zorda bıraktı. Sorunlarımızı çözecek, ilgilenecek bir yönetim yok. Genel sekreter tüm iyi niyetiyle çalışıyor ancak yönetimin yapabileceklerini genel sekreterin yapması mümkün değil”.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: