Antalya
05.08.2020
A
EKONOMİ
Yoksulluk artıyor
Yoksulluk artıyor

Salgın sürecinin de etkisiyle tüketim talebinde hissedilen azalışa rağmen enflasyonun yükselişini sürdürmesi yoksulluğu daha da artırıyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 892 lirayla gerilediği temmuz aylında yoksulluk sınırı ise beslenme dışındaki harcamalarda gözlenen yüksek oranlı artışların etkisiyle 10 bin 402 liraya kadar yükseldi

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duyulmadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının temmuz ayına ilişkin sonuçları açıklandı. Açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre 33 lira azalarak 2 bin 892 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 91 liralık artışla 7 bin 510 liraya çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 58 liralık artışla 10 bin 404 liraya yükseldi.

İLK 7 AY

Temmuzda açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında azalırken, gıda dışı harcamalarda yüzde 1,2 oranında artış yaşandı, her ikisinin toplamından oluşan yoksulluk sınırında da yüzde 0,6 oranında artış kaydedildi. 2020 yılının ilk yedi aylık döneminde ise açlık sınırı yüzde 6,8, gıda dışı harcamalar yüzde 5,7, yoksulluk sınırı ise yüzde 6 oranında artış gösterdi. Temmuz 2020 sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 10,1, gıda dışı harcamalar yüzde 11,6, yoksulluk sınırı da yüzde 11,2 oranında yükseldi.

 

AÇLIK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırının temmuzda 2 bin 925 liraya gerilemesinde, meyve, sebze, süt yoğurt, un ve zeytin gibi   gıda ürünlerinde yaşanan fiyat düşüşleri belirleyici oldu. Ankara’da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre temmuzda et (kırmızı et, tavuk ve balık) için yapılması gereken harcama tutarı, bir önceki aya göre 0,2 oranında artarak 844 liraya yükseldi. Yumurta harcamaları yüzde 5,2 oranında artarak 61 liraya çıkarken, kuru bakliyat harcamaları yüzde 1,4 oranında yükseldi ve 75 lira oldu.

 

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise temmuzda bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artarak 10 bin 344 liradan, 10 bin 402 liraya yükseldi. Ocak-Temmuz döneminde yüzde 6 oranında artış kaydedilen yoksulluk sınırında son bir yılda ise 11,2 oranında artış yaşandı.  Yoksulluk sınırında temmuzda bir önceki aya göre 58 lira artış olurken, son bir yıllık artış ise bin 47 lirayı buldu.  Haber merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: