Antalya
30.07.2020
A
YAŞAM
Et tüketiminde aşırıya kaçılmamalı
Et tüketiminde  aşırıya kaçılmamalı

Antalya Yaşam Hastaneler Grubu Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Mine Şatana, Kurban Bayramı’nda beslenmenin nasıl olması gerektiği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Kurban Bayramı’nda birçok vatandaşın kırmızı et tüketiminin normalden fazla olacağına işaret eden Şatana, “Kırmızı et iyi bir protein kaynağı olmakla birlikte fazla tüketilmesi durumunda şişmanlık, tansiyon, kalp-damar ve mide rahatsızlıkları gibi birçok sağlık problemine yol açabilir. Bu nedenle tüketiminde aşırıya kaçmamalı ve uygun olan yöntemlerle pişirilmelidir” dedi.

ET NASIL TÜKETİLMELİ

Et için en uygun pişirme yöntemlerinin haşlama, ızgara, fırın yada tencere, yağsız kavurmanın olabileceğini belirten Mine Şatana, şu bilgileri verdi: “Izgara uygun koşullarda yapılırsa sağlıklı bir yöntemdir. Uygun bir yöntem için et ile ateş arasında en az 10 cm'lik bir boşluk olmalı ve ateş harlı değil, şiddeti azalmış olmalıdır. Harlı ateşte içi iyi pişmemiş etler, içerdikleri bazı bakteriler nedeniyle çeşitli sağlık problemlerine yol açabilirler. Bakterileri ölmeyen etlerle beslenenlerde, ishal, mide iltihabı, kusma ve hatta düşük ile sonuçlanan hamilelikler olabilir. Sakatat, organ etleri ve kıyma buzdolabında en fazla 1-2 gün, parça etler ise 3-4 gün dayanabilirler. Daha uzun bekleyecek etler, dondurularak saklanmalıdır. Donmuş etler oda ısısında değil, buzdolabında yada mikrodalga fırında çözdürülmelidir. Buzluktan çıkan etler hemen kullanılmalı, asla tekrar dondurulmamalıdır”.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Kurban Bayramı boyunca beslenme konusunda dikkat edilecek hususları da belirten Şatana, şunları söyledi: “Mümkünse et tüketiminizi tek öğünle sınırlayın ve diğer öğünde sebze yada kurubaklagil yemeği yiyin.  Et yemeği masanızdaki tek çeşit olmasın. Öncesinde çorba yada hafif bir zeytinyağlı yemek ile tüketin. Etin yanında yiyeceğiniz salata ve yoğurt, et yemeğinin daha küçük bir porsiyonuyla doymanızı sağlayacaktır. Pilav olarak piriç yerine bulguru tercih edin. Bulgur yüksek protein ve posa içeriği sebebiyle daha doğru bir tercih olacaktır. Ağır bir yemekten sonra bir de tatlı yiyerek fazla kalori almayın. Çay ya da kahveyi yemekten yarım ya da 1 saat sonra tüketin. Ara öğün olarak taze yada kuru meyve ve küçük bir avuç kadar fındık-fıstık-badem yiyebilirsiniz. Bayram süresince su içmeyi ihmal etmeyin. Sade su tüketiminiz 2 lt kadar olmalıdır. Bayramda çok uzak olmayan mesafelere yürüyerek gidin ve fırsat buldukça spor yapın. İkram edilen yağlı yiyecekleri ve tatlıları mümkün olduğunca geri çevirin, çikolata yerine mümkünse kuru meyve yiyin”.

Haber Merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: