Antalya
24.07.2020
A
GENEL
Denetimler, asansör güvenliğini artırdı
Denetimler, asansör güvenliğini artırdı

 MAKİNA Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, oda-belediye iş birlikleri sayesinde hizmet verdikleri bölgelerde asansörlerin iyileştirilmesi noktasında çok büyük yol kat ettiklerini belirterek, "Muratpaşa bölgesi özelinde değerlendirdiğimizde denetimlere başladığımız 2012 yılında kırmızı renkle tanımlanan güvensiz asansör oranı yüzde 77 iken 2019 yılı sonu itibarıyla güvensiz asansör oranı yüzde 4'e kadar geriledi. Uygunluk oranı ise yüzde 23'ten yüzde 96'ya çıktı" dedi.

MMO Antalya Şube Başkanı İbrahim Atmaca, kent hayatının vazgeçilmezleri arasında olan ve küçükten büyüğe herkesin kullandığı asansörler konusunda açıklamalarda bulundu. Zaman zaman can kaybıyla sonuçlanabilecek kazaların yaşanabildiği asansörler konusunda herkesin çok hassas ve dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Atmaca, “Bu kazaların yaşanmaması için asansörlerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve tespit edilen olumsuzlukların bir an önce giderilmesi büyük önem taşıyor" diye konuştu.
 

Öncelikle asansörlerin tasarımı, imalatı, montajı, bakım ve periyodik kontrolünü kapsayan sürecin bilimsel-teknik gerekliliklerce belirlenmiş mühendislik hizmetlerine ait bir alan olduğunun ve bu hizmetlerin özel eğitim almış, yeterliliği odalarca belgelendirilmiş mühendislerce yürütülmesi gerektiğini aktaran Atmaca, “Bu kapsamda merkezimizin oluşturduğu Asansör Kontrol Merkezi Türkiye'deki A Tipi Muayene Kuruluşudur ve asansörlerin üretiminden kullanımına dek CE işaretlemesi yapmaktadır. Asansör firmalarına yönelik son muayene, tasarım ve montaj kuralları, iş güvenliği, risk değerlendirmesi ve kalite yönetim sistemi eğitimleri de odamızca yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.
 

Başkan Atmaca, ilk yıllarda asansörlerde neredeyse var olmayan emniyet tedbirlerinin yerine, 2012'den beri yapılan denetimler sayesinde kırmızı etiket alma sebeplerinin azaldığını, genellikle ayarlamalar nedeniyle güvensiz etiketi vermek zorunda kaldıklarını aktardı. Atmaca, "Muratpaşa bölgesi özelinde değerlendirdiğimizde denetimlere başladığımız 2012 yılında kırmızı renkle tanımlanan güvensiz asansör oranı yüzde 77 iken 2019 yılı sonu itibarıyla güvensiz asansör oranı yüzde 4'e kadar geriledi. Uygunluk oranı ise yüzde 23'ten yüzde 96'ya çıktı. Dolayısıyla asansörlerde büyük bir iyileşme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi.

 

RENKLERİN ANLAMI
 

MMO Antalya Şube Asansör Birimi Sorumlusu Makina Mühendisi Melek Meşhur ise asansörlere yapıştırılan renklerin anlamları konusunda bilgilendirdi. Melek Meşhur, "Asansörlere kullanıma 'uygun' anlamında yeşil, 'hafif kusurlu' anlamında mavi, 'kusurlu' anlamında sarı, 'güvensiz ve kullanılması tehlikeli' anlamında kırmızı renkte etiket yapıştırılıyor" dedi.

 

Meşhur, kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörün en fazla 60 gün içerisinde, sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların ise en fazla 120 gün içerisinde giderilmesinin bina sorumlusunca sağlandığına dikkati çekerek, "Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir" ifadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: