Antalya
16.07.2020
A
POLİTİKA
İstanbul sözleşmesi kadının güvencesidir!
İstanbul sözleşmesi kadının güvencesidir!

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösterdi. Bayar, “Çekilme kararı tamamen yanlıştır ve bu yanlıştan derhal dönülmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gerek’ şeklindeki yaklaşımına CHP Antalya İl başkanı Nusret Bayar da tepki gösterdi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bayar,  “İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan, toplumda veya aile içinde şiddete maruz kalan kadınları korumaya yönelik politikalar geliştirmeyi hedefleyen, kadınların güvence olarak gördükleri değerli bir sözleşmedir” dedi.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve bazı isimlerin ‘Sözleşmeden çekilmemiz doğru olmaz’ beyanına rağmen AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın,’ Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi gerek’ dediğini hatırlatan Bayar şöyle devam etti:

İLK İMZAYI TÜRKİYE ATMIŞTIR

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ‘Kadına şiddet abartılıyor. Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek. Türk kadını evinin süsüdür’ diyerek kadına toplumda ikinci sınıf insan muamelesi yapan zihniyetin her daim karşısında durduk ve durmaya devam edeceğiz. Feshedilmeye çalışılan İstanbul Sözleşmesi, farklı ülkelerden yüzlerce uzman tarafından hazırlanmış ve ilk imzacısı Türkiye olmak üzere 34 devlet tarafından kabul edilmiş, kadınlar adına güvence niteliğinde bir sözleşmedir. Kadına ve çocuğa karşı, fiziksel ve psikolojik her türlü istismar ve şiddeti konu alan, mağduru koruyan, suçluyu cezalandırmaya yarayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı tamamıyla yanlıştır. Bu yanlışlıktan derhal dönülmesi gerekmektedir.”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: