Antalya
08.07.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
IMC Temmuz raporunu açıkladı
IMC Temmuz raporunu açıkladı

​IMC Araştırma ve Danışmanlık Şirketi aylık olarak düzenlediği kent raporunun temmuz sayısı yayınladı. 29 sayfalık raporda araştırma konuları ‘ekonomik durum’, ‘yerel yönetimler-siyaset’ ve ‘gündem’ başlıkları altında değerlendirildi.

IMC Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Sahibi Ali Taş, Temmuz ayı raporu hakkında şunları söyledi: “ Ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve siyasal iklim koşullarında düzenli aralıklarla yapılan araştırmalar gittikçe önem kazanmaktadır. İster sosyal ister siyasal, bir olgunun zaman içinde gelişimini izlemek ve bu gelişimin ortaya çıkardığı eğrileri takip etmek, kent yöneticilerinin en fazla ihtiyaç duyduğu bilgilerin başında gelmektedir. Zira karar alma süreçlerinde öngörüde bulunmak ve dinamikleri görerek karar almak, karar alma mekanizmasının en temel taşlarından birisidir. Bu da ancak geçmiş sürecin sağlıklı değerlendirmesi ile mümkün olacaktır.

Türkiye’nin 5. büyük ili olan Antalya turizm ve tarım ağırlıklı ekonomisi ile diğer büyük şehirlerden ayrışan bir sosyo-ekonomik yapı sergilemektedir. Bu sosyo-ekonomik yapı kendisini günlük yaşamdan siyasete kadar Antalya’nın her alanında hissettirmekte, çoğu zaman kent içinde genel ülke gündemin ayrı gündem başlıkları açılabilmektedir. Bu nedenle Antalya ile ilgili alınacak kararların da kentin bu özgün yapısından ayrı düşünülmesi mümkün değildir.

Antalya’nın bu özgün yapısı, ülke genelinde yapılan araştırmaların dışında, kent dinamiklerini gözeterek ve tamamen Antalya’yı merkeze koyarak araştırma modelleri geliştirmesini zorunlu kılmaktadır. Bu rapor böyle bir ihtiyacın neticesinde ortaya çıkmıştır.

“Gündem Antalya Araştırması”nın bu ilk raporunda 3 ana başlık ele alınmıştır.

1. Ekonomik durum

2. Siyaset ve yerel yönetimler

3. Gündem

Ekonomik durum ile ilgili olarak Antalya kamuoyunun görece bir karamsalık içinde bulunduğu raporun ilerleyen bölümlerinde görülecektir. Bunun en temel nedeni de içinden çıkmaya çalıştığımız pandemi sürecidir. Zira pandemi ile Antalya ekonomisinin motoru olan turizm sektörünün, başta küçük esnaf olmak üzere, yaşadığı sıkıntı kent genelinde hissedilmeye başlamış durumdadır.

Siyaset ve yerel yönetimler başlığı altında, yerel yönetimler ile Antalya kamuoyu arasındaki ilişki masa yatırılmış, belediye başkanlarının kamuoyundaki karşılıkları incelenmiştir. İsim bazında kamuoyunda karşılığı yükselen ya da azalan belediye başkanlarının durumu saptanmaya çalışarak Büyükşehir ve ilk on ilçenin belediye başkanının görev onayları ölçülmüştür. Bunun yanısıra siyasi partilerin durumları da mercek altına alınmış, oy oranlarındaki değişmeler ve partiler arasındaki oy kaymalarının ne durumda olduğu tespit edilmiştir.

Gündem başlığında Temmuz ayı için, yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partilerinin Antalya kamuoyundaki karşılıkları sorgulanmış ve hem bu partilerin kamuoyu algıları hem de olası bir seçimde almaları muhtemel oy oranları görülmeye çalışılmıştır. Gündem başlığının, önümüzdeki çalışmalarda Antalya kent dinamiklerinin de katılımı ile zenginleşeceğine ve güçleneceğine inanıyoruz.”

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: