Antalya
02.07.2020
A
GENEL
Muhtara soruşturma izni
Muhtara soruşturma izni

Köy (mahalle) mezarlığında kullanılmak üzere alınan iki kamyon kumdan bir kamyonunu şahsı için kullandığı iddia edilen Yarbaşçandır Muhtarı Kemal Eke için Konyaaltı Kaymakamlığı, ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan soruşturma izni verdi. 

 

Köy mezarlığında kullanılmak üzere bir firmadan bedava alındığı söylenen 2 kamyon kumdan 1 kamyonunu şahsı için kullandığı iddia edilen Yarbaşçandır Mahalle (Köy) Muhtarı Kemal Eke için soruşturma izni verildi. İddiaya konu olan kum, ilçe merkezine 40 km uzaklıktaki Yarbaşçandır Mahallesi’ne  Konyaaltı Belediyesi’nin tahsis ettiği kamyonla taşındı. Söz konusu 2 kamyon kumdan 1 kamyonu mezarlığa boşaltılırken, 1 kamyonu ise mezarlığa uzak noktadaki muhtarın evinin önüne boşaltıldı. İddialar bununla sınırlı kalmadı. Kum boşaltma iddiasına ek olarak Muhtar Kemal Eke, mahallenin işi için getirilen kepçeyi, kendine ait samrayı boşaltma işinde kullandı.

ÖN İNCELEMEDE, KUM EVİN ÖNÜNDE GÖRÜLDÜ

16 Haziran’da gerçekleşen kum boşaltma anının fotoğraflarla tespit edilmesi üzerine, köy sakinlerinden Ramazan Istıl, 17.06.2016 tarihli dilekçe ile Konyaaltı Kaymakamlığı’na başvurarak muhtardan şikâyetçi oldu. Kaymakamlık oluru ile Muhakkik (Ön İncelemeci) olarak görevlendirilen Mal Müdürü Kurban Gürboğa, yaptığı tespitte, iddia konusu kumun Muhtar Kemal Eke’nin evinin bahçesine boşaltıldığını gördüğünü yazdı. Şahit olarak Mustafa Bayık’ın ifadelerine de yer verilen ön inceme raporunda, kumun özel bir firmadan bedava alınmasına rağmen, muhtarın fatura tanzim ettirdiği iddialarına da yer verildi. Ön inceleme raporunda, Yarbaşçandır Mahalle Muhtarı Kemal Eke’nin şikâyete konu olan “Görevi Kötüye Kullanmak” fiili nedeniyle soruşturma izni verilmesinin uygun olacağı belirtildi.

KAYMAKAM OLURU İLE SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

Ön İnceleme Raporu üzerine, 01.07.2020 tarihli, 3 sayılı Kaymakam Kemal Köten imzalı kararda, “Hakkında ön inceleme yapılan Konyaaltı İlçesi Yarbaşçandır Mahallesi Muhtarı Kemal Eke’nin şikâyete konu olan ‘Görevi Kötüye Kullanmak’ fiilini işlediği tespit edildiğinden, 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Kanunu’nun 3. ve 6. maddesi gereğince Soruşturma İzni Verilmesine… karar verildi”  ifadeleri yer aldı.  Kararda, itiraz merci olarak Konya Bölge İdare Mahkemesi gösterildi.

 

İlgili haber linki için tıklayınız

https://antalyakorfez.com/haber/39948-bir-kamyon-mezarliga-bir-kamyon-muhtara

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: