Antalya
30.06.2020
A

Antalya'nın şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Konyaaltı ilçesi Aşağıkaraman Mahallesi sınırlarındaki Kapuz Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. Bölge sakinlerinin 'Keşfedilmemiş cennet' olarak adlandırdığı kanyonun turizme açılması için çabalanıyor.

Fakat bizim turizmden anladığımız, 150 metreye yayılan büfeler, kıyıyı boydan boya işgal eden tekneciler, mantar gibi türeyen envai çeşit seyyar satıcılar olduğu için Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’e seslenmek istiyorum:

 

LÜTFEN BURAYI TURİZME AÇMAYIN!

Kapuz Kanyonu’nun yolu zorlu ve engebeli, bırakın öyle kalsın. İnsanlar zor gelsin oraya; zor gelsin ki oranın kıymetini bilsin. Kat kat asfalt döşemeyin Kapuz Kanyonu patikasına.

Market dahi olmasın orda. Zaten gelen yanında yiyeceği içeceğiyle geliyor, kimsenin orda kolaya, fantaya, sigaraya filan ihtiyacı yok, inanın bana.

Bir de işin otopark kısmı var tabi.  Şuan insanlar herhangi biri tarafından yönetilmeksizin araçlarını düzgünce park ediyor. Bırakın öyle kalsın, o işi özele havale edip birilerini zengin ederken halkın tepkisini çekmeyin.

Ama sık sık denetleyin orayı, hatta mangal yapmayı yasaklayın. Malum biz mangal sonrası ne yapılır çok bilen bir toplum değiliz. Eğer gittiğimiz yerde birileri bizi gözetlemiyorsa mangalın çöpünü, kemiğini öylece atar gideriz. Bu nedenle mangalı yasaklayın.

Bunların yanı sıra, belediye olarak küçük yatırımlarla orayı cennet olarak koruyabilirsiniz de. Örneğin misafirlerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak tuvalet konsun. O da belediye kontrolünde! Çünkü özele verilirse o tuvalet, tuvalet olmaktan çıkar, önce büfeye sonra devasa bir restorana dönüşür. Ve inanın bunun önüne geçemezsiniz. Siz yıkarsınız ertesi gün onlar yeniden yapar.

İçme suyu hayratı da koyabilirsiniz mesela! İnsanlar buz gibi Beydağlarının suyunu içsin orda.

Rafting ve trekking yapmak isteyenler kendi imkanlarıyla hobilerini gerçekleştirsin. Ama yılda bir kez Feslikan Şenlikleri gibi Kapuz Kanyonu Şenlikleri yapabilirsiniz. Rafting ve trekking yapacak olanlara şenlik çerçevesinde kolaylık sağlayabilirsiniz. Ama hepsi bu…

 

Semih Başkan Kapuz Kanyonu’nu gördükten sonra, “Neden buraya tesis yapılmıyor, tekne turları, restoranlar neden yok” diyenlere kulak asmayın. Konyaaltı sahilinin hali ortada! Uğraşa uğraşa en sonunda halkın giremediği, işgalin hat safhada olduğu bir plaj haline getirdiler. Kapuz Kanyonu da Konyaaltı plajıyla aynı kaderi paylaşmasın.

Eğer orayı tesisleşmeye açarsanız ‘keşfedilmemiş cennet Kapuz Kanyonu’ çok değil 1-2 yıl içinde çöplüğe döner!

Uyarılarımı dikkate almanız dileğimle... Başka Antalya yok, başka Konyaaltı yok ve başka Kapuz Kanyonu yok… 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok