Antalya
28.06.2020
A
GENEL , YAŞAM
LGBTİQ+ Platformu’ndan mesafeli etkinlik
LGBTİQ+ Platformu’ndan mesafeli etkinlik

LGBTİQ+ Platformu, Antalya 4. Onur Haftası’nı mesafe temasıyla kutladı.

Online etkinlikte Lgbti +Platformu adına açıklamayı yapan avukat Ahmet Çevik, Onur Haftası’nın önemine değindi. “Yasaklara savaşlara kimsesizliğe kitlesel kıyımlara ve salgınlara karşı geçmişten günümüze bu onurlu mücadelemiz de var oluşumuzu haykırdık ve bu varoluşumuzu kutladık” diyen Çevik, açıklamasına şöyle devam etti: “Yeryüzünde onurumuza sahip çıkarak yarım yüzyıllık süreci geride bıraktık. Ülkemiz de büyük bir dayanışmayla örülen görkemli  onur yürüyüşlerine tanıklık etti.

GÜVENCESİZLİK HİSSİ

Zor süreçlerden geçtik. Yaşadığımız salgın ve beraberinde gelen sosyal kıyım da işten çıkarılan, tüm risklere rağmen çalışmak zorunda kalan, evde ailesi ile yaşamak zorunda olup zorbalığa maruz kalan, çalışamayan, dış koşullardan dolayı yalnızlaşanlarımız oldu. Zaten sosyal haklara erişimde bürokratik güçlükler çıkarılırken, ayrımcılık, dışlama ve düşmanlaştırma devlet güdümüyle, diyanetin açıklamalarıyla propaganda edilirken ev içi şiddet ve ayrımcılık gibi konularda daha güvencesiz halde hissettik. Sadece görünürlüğümüze, siyasi ve sosyal çalışmalarımıza karşı değil, LGBTİQ+ olarak varoluşumuza, öz kimliğimize yönelik, zaten var olan saldırılar daha da arttı.

ANTİ DEMOKRATİK KRİZ

BİZ’leri gettolara hapsetme, kamusal alandan dışlama, aşağılama şiddet ve ötekileştirme daha da katmerleşti. Nefret ve savaş dili, kamusal  alanı teslim aldı. Pandemi ifade özgürlüğünün sınırlandırmanın bahanesi oldu. Ülke, yaşanan derin bir anti-demokrasi krizinin devamında, derin bir ekonomik krize sürüklenmiş durumdadır. Bizim onur yürüyüşlerimiz de bu anti-demokratik sistemin  kurbanı edildi ve yıllarca yasaklandı.  Kimimiz bu zor süreçte dayanışma içinde ve bağlantıda kaldı. Kimimiz yalnız hissetti, yardım isteyemedi. Eğer öyleyse asla yalnız hissetme! Hiçbir zorluğu tek başına aşmak zorunda değilsin! Dayanışma böyle zamanlar için var!

 

AŞKIN CİNSİYETİ YOKTUR

 

BİZ’ler, kendimizle birlikte, kadınlar  ve bütün ezilenler ve ötekileştirilenler için eşitlik ve özgürlük istemeye, bütün yoksullar ve emekçiler için onurlu bir yaşam istemeye devam edeceğiz. Ezilenlerin dostu, kardeşiyiz ve bütün ezilenler dostumuz kardeşimizdir. Onurlu duruşumuzu yine sergileyecek ve haykıracağız: ‘aşkın cinsiyeti yoktur’ Hayatı renklendirmek için daha çok gökkuşağı daha çok aşk lazım diyoruz” Bu Pride'da çoğunlukla yan yana olamayacağız  ama birbirimize dokunamasak ta yan yana olamasak ta dayanışmanın her türlü mümkün olabileceğini biliyoruz. Bir arada olacağımız günlere yaklaşıyoruz. Gücümüzü ve cesaretimizi haklılığımızdan alıyoruz” Gündüz online etkinliğin ardından Lgbti +Platformu üyeleri akşam Kaleiçi’nde buluştu. Buluşma sosyal mesafe kuralları çerçevesinde oldu.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: