Antalya
25.06.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL
Özel öğretim kurumlarının C plaka isyanı
Özel öğretim kurumlarının C plaka isyanı

Özel öğretim kurumlarına, servis hizmetlerini ‘öz mal’ araçlarıyla yapmak yerine, C plakalı servis araçlarıyla yapma zorunluluğu getiren Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi ( UKOME)  kararı özellikle özel rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinin tepkisine neden oluyor. Karar, 1 Eylül’de yürürlüğe girecek. Benzer bir karar,  İzmir 4. İdare Mahkemesi’nce iptal edilmiş.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı Genel Kurulu’nun 04.07.2019 tarih ve 2019/07-320 sayılı kararı ile 01.09.2020 itibariyle uygulanmak üzere öğrenci, personel ve ücretsiz personel servislerinin öz mal araçlar yerine yalnızca C plakalı araçlarla yapılmasına yönelik aldığı karar, özel çocuk yuvaları ve rehabilitasyon merkezlerinin tepkisine neden oluyor.  Sektör temsilcileri, 2005 yılında alınan kararla firmaların kendi ‘öz mal’ araçları olması şartıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Güzergâh İzin Belgesi’ ile servis hizmeti verdiklerini, denetim dışı olmadıklarını, yüksek ihale bedelleri ile alınabilecek olan C plaka zorlamasının ise yersiz olduğunu savunuyor.

C plakaya zorlanmamız yanlış ve hukuksuz

Türkiye’de binlerce çocuğa hizmet veren özel rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinin, devletten aldığı eğitim ücreti dışında, servis hizmeti için ilave bir ücret almadığına dikkat çeken Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği Antalya Temsilcisi Sonver Parlar, yüksek ihale bedelleri ile elde edilebilen C plakaya zorlanmalarının yanlış olduğuna dikkat çekti. Parlar, karar alma sürecinde sektör temsilcilerinin fikrinin de alınmadığına işaret ederek, “1 yıl önce karar alıyorlar, bizim haberimiz yok. Sektörde hizmet veren bizleriz. Zorluğu yaşayanlar bizleriz. Bu alan servis ücreti üzerinden para kazanılacak bir alan değil. Özel ilgi, özel eğitim isteyen bireylere hizmet veriyoruz. Servis hizmetini de kendi kurumlarımızın cebinden karşılıyoruz. Bu kadar özveri ile hizmet verdiğimiz bir alanda, yüksek ihale bedelleri ya da yüksek hizmet bedelleri ile C plakalı servise zorlanmamız eğitim ruhuna da hukuka da aykırı. Biz yüksek servis ücretlerini, imkânları kısıtlı velilere yansıtamayız.” dedi. Parlar, itirazlarını 2 hafta önce Büyükşehri Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na bizzat elden dilekçe ile ilettiklerini ancak şu ana kadar bir dönüş de olmadığını söyledi.

Sonver Parlar 
Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği Antalya Temsilcisi

 

Pandemi bizi vurdu, C plaka son darbe olur

 Öte yandan pandemi sürecince özel çocuk yuvaları, ana okulları ve kreşlerin kapısına kilit vurulması nedeniyle eğitim kurumları işletmelerinin zorda kaldığına dikkat çeken sektör temsilcileri, 1 Haziran’da hizmet vermeye başlasalar da eski kapasitelerinin %10’u ile çalıştıklarını, %90 kayıp yaşadıklarını dile getirdi. Bu kadar olumsuzluğun ortasında bir de yüksek bedellerle ihaleye girilerek alınabilen C plakalı araç almaya ya da özel hizmet almaya zorlanmalarının anlamsız olduğuna dikkat çeken özel eğitim kurumları temsilcileri, sorunun çözülmesini bekliyor.

İzmir’de mahkemeden döndü

5580 Sayılı Kanun ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları yönetmeliği ile özel öğretim kurumlarının, sunacakları servis hizmeti için ücret talep edemeyecekleri yönünde yasaklayıcı bir düzenlemeye yer verilmediği gibi, kurumların sunacakları servis ve benzeri hizmetler için ücret talep edebilecekleri açıkça kurala bağlanmış durumda. Sırf bu gerekçelerle, özel öğretim kurumlarının öz mal araçları ile servis hizmeti vermesini engelleyen, bunun yerine S plakalı araçlarla servis yapılmasını zorunlu kılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ve Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararını, İzmir 4.İdare Mahkemesi, 2019/674 sayılı karar ile iptal etmiş olduğu kayıtlara geçmiş durumda. Haber: Rasim GÜNDÜZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: