Antalya
25.06.2020
A
GÜNCEL
Toplu taşımada yolcu sayısı yeniden belirlenmeli
Toplu taşımada yolcu sayısı yeniden belirlenmeli

MAKİNA Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Doç. Dr. İbrahim Atmaca, toplu taşıma araçlarındaki metrekare başına yolcu sayısının yeniden belirlenmesi gerektiğini belirterek, “Bu uygulamanın sorunsuz gerçekleşebilmesi için çalışma saatlerinin kademeli mesai ile daha geniş bir zamana yayılması ile şehir içi toplu taşıma araçlarında 1 metre fiziksel mesafeyi bozan yığılmalar önlenebilir" dedi.
 

MMO Antalya Şube Başkanı Doç. Dr. İbrahim Atmaca, pandemi döneminde karayolu toplu taşıma araçlarında alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Atmaca, bu dönemde araçta mutlaka bir pandemi taşıyıcısı olabileceği varsayılarak hareket edilmesi gerektiğini belirterek, "Pandemi olağanüstü bir durumdur ve olağan şartlarda farklı önlemler gerektirir. Bu nedenle araçlarda mutlaka bir pandemi taşıyıcısı olabileceği varsayılmalıdır. Sürücüler için en uygun, yolcular için ise asgari konfor şartları sağlanmalıdır. Sürücü ve mürettebatın sağlıklı olduğundan emin olunmalı, aksi takdirde trafiğe çıkarılmamalıdır. Önerdiğimiz bu önlemler kısa vadede acil alınması gereken önlemler olup, orta ve uzun vadede bazı sistemlerin yapısında köklü değişiklikler yapılması (karbon ve HEPA filtre takılması vb) düşünülecek olursa, mutlaka araç üreticileri ile işbirliği yapılmalıdır" dedi.

ARAÇ İÇİ SICAKLIĞI NE OLMALI?

Başkan Atmaca, araç içi sıcaklığının şehir içi otobüslerde 26-28ºC, şehirler arası otobüslerde 24-26ºC olarak ayarlanması gerektiğini ifade etti. Yolcu sayıları ile ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Atmaca, “Pandeminin yayılmasını engelleyici önlem olarak araçlara daha az yolcu alınması amacıyla metrekare başına yolcu sayısı yeniden belirlenmelidir. Şehiriçi toplu taşıma araçlarında en az 1 metre fiziksel mesafenin sağlanması kabulüyle 'Oturan Yolcu Sayısı: Kapasite değerinin yarısı,  Ayakta Yolcu Sayısı: Kapasite değerinin 8'de biri formülleriyle hesaplama yapılması odamızın önerisidir" diye konuştu.

Bu uygulamanın sorunsuz gerçekleştirilmesi için kademeli mesai sisteminin devreye alınması gerektiğinin altını çizen Atmaca, “Çalışma saatlerinin kademeli mesai ile daha geniş bir zamana yayılmasıyla şehir içi toplu taşıma araçlarında 1 metre fiziksel mesafeyi bozan yığılmalar önlenebilir" diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: