Antalya
19.06.2020
A

Başlığa bakınca muhtemelen iki şey geldi aklınıza:

  1. Yeniden artan Korona Virüs vaka sayıları...
  2. Son zamanlarda özellikle de karantina günlerinde sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ile fenomen haline gelen Murat Övünç ve onunla yeniden dillere dolanan o meşhur türkü...

Her iki çağrışım da normal çünkü durum şu an tam da böyle! Dalga dalga dalgalanıyoruz! Ve çünkü her şeyi yanlış anlamakta üstümüze yok toplum olarak!

Vaka sayıları günden güne farklılık gösteriyor. Neden acaba! Nedeni gayet açık: “Normalleşmeyi” yanlış anlıyoruz! Sosyal mesafeyi koruyamayıp dikkatsizce hareket edenler her yerde salına salına dolaşmaya devam ediyor! Bu dalgalanma ve virüsle bir süre daha mücadele edecek gibi görünüyoruz! Mücadele etmek değil mesele; edelim! Edelim etmesine ama akıllıca edelim! Kurallar ve çerçeve belli: Maskeni tak, hijyene dikkat et ve mesafeni koru... Bu kadar basit! Daha neyi anlamıyor bazı insanlar; gerçekten şaşırmamak elde değil! Kurallara uyarak hareket edenlerde hiçbir problem yok! Demek ki istendiğinde ve tedbirli hareket edildiğinde hem normal hayata devam edilip hem de virüsle baş edilebiliyor! Herkes bunu anlamalı!

Her şeye burnunu sokanlar küçücük bir maskeye sokmaktan aciz! Oysa herkes Sağlık Bakanlığı’nın uygun gördüğü şekilde hareket etse her şey ne kadar güzel olacak. Süreci oldukça iyi yöneten bir ülke pozisyonunda iken dikkatsiz ve umursamaz kişiler yüzünden yeniden evlere hapsolmayı hiçbirimiz istemeyiz! Umarım yol yakınken insanlar uyanır ve tedbiri elden bırakmadan, kurallar çerçevesinde hareket etmeye başlar. Çünkü virüs değil dikkatsizlik ve gaflettir esas bulaşıcı olan!

Aynı gaflet uykusunda olma hali “fenomenimiz” Murat Övünç ile yeniden gündeme gelen o meşhur türkü için de geçerli ne yazık ki! Şu günlerde değişik versiyonları yapılıp diskolarda ve kulüplerde çalmaya hazırlanan “Denizin Dibinde Hatçem” yani herkesin bildiği isimle “Dalga Dalga Dalgalanıyor” türküsü aslında bir acıyı ve hüznü anlatıyorken maalesef ağıt olmaktan çıkıp eğlence aracı haline gelmiş durumda! Bu güzelim türkü için eminim Murat Bey de ilk başta böyle bir algı yaratmayı düşünmemiştir fakat sonraki süreçte türkünün özünü yitirmiş olması gerçekten üzücü! Şahsen, özümüz olan Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği söz konusu olduğunda her türlü deformasyona karşıyım ve bu konuda muhafazakâr ve gelenekçiyim! İçine elektro gitar vb enstrümanlar girmiş hiçbir türküyü dinlemiyorum! Bu kadar net!

Lakin gelgelelim tıpkı virüsle mücadelede olduğu gibi değerlerine sahip çıkma noktasında da gaflet uykusunda olan, her geçen gün özünü unutup umarsız bir toplum haline dönüşen bir çağdan geçtiğimiz için ne desem kâr etmeyecek biliyorum! Yine tedbirsiz sokağa çıkanlar ve yine o türkü ile “eller havaya” yapanlar olacak! Umuyorum ki bir gün, virüslerden temizlenirken ruhsal arınmamızı da gerçekleştirip saygı, sevgi, vefa, aile, hoşgörü, utanma ve en önemlisi vicdan gibi değerlerimiz olduğunu da yeniden hatırlar ve yeni hayatımıza o şekilde devam ederiz! Zira dalga dalga dalgalanarak geçmez koca bir ömür! Bir yerden sonra durulmak lazım!

Saygı ve Sevgilerimle

Paylaş
ETİKETLER:
Yok