Antalya
17.06.2020
A
GENEL , EĞİTİM
Sönmez'den Bakanlığa: Sağlığımızı nasıl koruyacaksınız
Sönmez'den Bakanlığa: Sağlığımızı nasıl koruyacaksınız

Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, ÖSYM, LGS ve YKS sınavlarını iptal etmeyen Milli Eğitim Bakanlığı’na sordu: Öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlığını nasıl koruyacaksınız?

Yaklaşan ÖSYM, LGS ve YKS sınavları hakkında açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, bakanlığın sınavlarını iptal etmediğini, öğrenci ve öğretmenlerin sağlığının tehdit altında olduğunu söyledi. “Öğrenci ve öğretmenlerin sağlığınızı nasıl koruyacaksınız” diye soran Sönmez, şunları söyledi: “ Bilindiği gibi aylardır sendikamız Eğitim Sen ve kamuoyundan gelen uyarıları dikkate almamakta ısrar eden Milli Eğitim Bakanlığı, LGS’nin 20 Haziran da, YKS nin ise 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacağını açıklamıştı. MEB, öğrencilerden, velilerden ve eğitim emekçilerinden gelen taleplere kulak vermek yerine, sınavların her türlü tedbir alınarak güvenli bir ortamda gerçekleştirileceğini savunmuştu.

 

 

KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

LGS’nin gerçekleştirileceği okul binaları incelendiğinde, sınavın 20 kişilik sınıflarda gerçekleştirileceği ve sınav salonlarında sınava girecek öğrencilerimizin arasında ancak 60-70 cm mesafenin olacağı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aylardır 1,5 metre fiziksel mesafe uyarıları ve geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’nın “tehlikeli mesafeler” olarak nitelendirerek “149 cm, 148 cm, 147cm…, …,mesafe azaldıkça tehlike artar” şeklindeki açıklamasına rağmen bu hafta sonu sınava girecek öğrencilerimizi bu mesafeyi gözetmeden sınav yapacak olan  MEB binlerce öğrencimizin, onların velilerinin, sınavda görev alacak öğretmenlerimizin ve ailelerinin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Tüm bunların yanı sıra daha önce de açıkladığımız gibi MEB salgın tehlikesi ortaya çıkmadan önce yapılan sınav planlamasında esas olarak hiçbir değişiklik yapmamıştır.  MEB’in açıkladığı “simülasyon çalışmalarının gerçeği yansıtmadığını, maske kullanımı ve dezenfektan dışında yeni hiçbir önlem alınmadan mevcut sınav uygulama planının aynı şekilde hayata geçirildiğini görmekteyiz. Tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit eden böylesi büyük bir küresel salgın ortamında yapılmasında ısrar edilen bu sınava dair MEB’in umursamaz yaklaşımını kabul etmek ve anlamak mümkün değildir.

 

 

ÖRNEKLER VERDİ

MEB’in açıklamalarının aksine, bizlerin sınavın güvenliğine dair kaygılarımız artmıştır. Aylardır bu sınava hazırlanan öğrencilerimizin psikolojik sağlıkları konusunda herhangi bir sorumluluk almayan MEB, gelinen noktada öğrencilerimizi, velilerimizi ve öğretmenlerimizi Covid19 riskiyle yüz yüze getirmiştir. Sınavın normalleşme olarak anılan hızlı açılım süreciyle vaka sayılarının artış gösterdiği bir zamanda ve ortamda yapılması sağlık tedbirlerinin yoğun biçimde arttırılmasını gerektirmektedir. Nitekim basına yansıyan haberlerde, 14 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen Milli savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı esnasında Kocaeli Üniversitesi’nde bir derslikte adaylardan birisinin fenalaşması üzerine adaya Covid-19 testi yapıldığı ve test sonucunun pozitif çıktığı yer almıştır. Covid-19 tanısı konulan aday ile aynı salonda sınava giren tüm öğrencilerin evlerinde karantinaya alındıkları belirtilmiştir. Bu haberdeki iddialar da bu süreçte alınacak önlemlerin ne kadar hayati önemde olduğunu bir kere daha göstermektedir! Eğitim Sen olarak başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere sağlık Bakanlığı ve diğer kurumları, öğrencilerimizin, velilerimizin ve öğretmenlerimizin vazgeçilmez hakları olan sağlık haklarını korumak üzere acilen göreve çağırıyoruz!

 

 

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARDI

Dünya Sağlık Örgütü’nün, Türk Tabipleri Birliği’nin uyarıları ve çağrılarına uygun hareket edilmelidir!

Bu hafta sonu yapılacak olan LGS’nin sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilmesi için gereken önlemler acilen alınmalıdır! Öğrencilerimizin arasındaki fiziksel mesafenin en az 1,5 metre olması kuralı hayati derecede önemlidir, buna uygun önlemler vakit kaybetmeksizin alınmalıdır! Bilinmelidir ki bu süreçte bir öğrencimizin, velimizin ve öğretmenimizin dahi virüs kapmasının bütün sorumluluğu başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere süreci ciddiyetsizlikle yürüten kamu yöneticilerinin omuzlarındadır.”                                  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: